Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejne umowy z zakresu gospodarki wodno-ściekowej podpisane

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego podpisano cztery umowy o przyznanie pomocy na realizację operacji typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Beneficjentami wsparcia zostały gminy Jedlicze, Markowa, Radomyśl Wielki oraz Zaleszany. Umowy w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego podpisali Wicemarszałkowie Województwa Karol Ożóg i Piotr Pilch.
  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

Łączna wartość kosztów całkowitych realizowanych projektów wynosi blisko 19 mln złotych, z czego koszty kwalifikowalne opiewają na kwotę ponad 15 mln złotych. Kwota dofinansowania wynosi ponad 14 mln złotych, co stanowi maksymalnie 100% kosztów kwalifikowalnych. W ramach tych środków planowana jest budowa i modernizacja ponad 31 297 km sieci wodociągowej oraz 16 184 km sieci kanalizacyjnej.

„Podpisanie czterech umów z listy rezerwowej to dowód na skuteczność działań naszego województwa w pozyskiwaniu środków unijnych. Czwarty nabór, choć ogłoszony jeszcze w 2020 roku, przynosi efekty dzięki dodatkowej pomocy Ministerstwa Finansów. W jego ramach udało się zakontraktować środki w wysokości niemal 160 mln zł. Dzisiejsze umowy, które podpisaliśmy wspólnie z Państwem, to już 60 projektów, obejmujących m.in. budowę ponad 117 kilometrów wodociągów i 268 kilometrów kanalizacji oraz 3 oczyszczalnie ścieków. Cieszymy się, że możemy się dzisiaj z Państwem spotkać, bo to wyjątkowa i, jak sądzę, bardzo radosna chwila dla nas wszystkich” – podkreślił wicemarszałek Karol Ożóg.

„Dzisiejsze spotkanie jest okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia – od przedstawicieli gmin po pracowników Urzędu Marszałkowskiego. To Państwa zaangażowanie i praca przyczyniają się do rozwoju naszego województwa. Zachęcamy, by promować te sukcesy w lokalnych społecznościach – to są osiągnięcia, z których można być dumnym”- dodał wicemarszałek Piotr Pilch

Tym samym kolejne projekty znajdujące się na liście rankingowej informującej o kolejności przysługiwania pomocy zostały objęte dofinansowaniem. Publikacja listy była efektem weryfikacji wniosków o przyznanie pomocy w ramach 4-go naboru wniosków na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa”, który  odbył się jeszcze w 2022 r. Ogłoszenie tego naboru było możliwe dzięki środkom dostępnym dla Województwa Podkarpackiego z Instrumentu Unii Europejskiej na rzecz Odbudowy (EURI).

W ramach ogłoszonego naboru wpłynęło 98 wniosków o przyznanie pomocy. Ostatecznie na liście rankingowej znalazło się 81 Wnioskodawców, którzy spełniali warunki przyznania pomocy. Wycofanych/odrzuconych zostało 31 wniosków. Ze względu na ograniczony limit środków dostępnych z EURI  do tej pory udało się zakontraktować środki w wysokości ponad 144 mln złotych w ramach 56 zawartych umów.

Minister Finansów wyraził zgodę na nadkontraktację dostępnych środków co pozwoliło na zawarcie w/w umów. Łącznie w ramach czwartego naboru zostały zakontraktowane środki w wysokości blisko 159 mln złotych w ramach 60 zawartych umów. Na liście rankingowej znajduje się jeszcze sześciu wnioskodawców którzy oczekują na zawarcie umów o łącznej kwocie wsparcia w wysokości  ponad 18 mln złotych.

Podpisane umowy stanowią ważny krok w realizacji zadań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, a ich efekty przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców regionu oraz ochrony środowiska naturalnego.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test