Łączna wartość kosztów całkowitych realizowanych projektów wynosi blisko 19 mln złotych, z czego koszty kwalifikowalne opiewają na kwotę ponad 15 mln złotych. Kwota dofinansowania wynosi ponad 14 mln złotych, co stanowi maksymalnie 100% kosztów kwalifikowalnych. W ramach tych środków planowana jest budowa i modernizacja ponad 31 297 km sieci wodociągowej oraz 16 184 km sieci kanalizacyjnej.
„Podpisanie czterech umów z listy rezerwowej to dowód na skuteczność działań naszego województwa w pozyskiwaniu środków unijnych. Czwarty nabór, choć ogłoszony jeszcze w 2020 roku, przynosi efekty dzięki dodatkowej pomocy Ministerstwa Finansów. W jego ramach udało się zakontraktować środki w wysokości niemal 160 mln zł. Dzisiejsze umowy, które podpisaliśmy wspólnie z Państwem, to już 60 projektów, obejmujących m.in. budowę ponad 117 kilometrów wodociągów i 268 kilometrów kanalizacji oraz 3 oczyszczalnie ścieków. Cieszymy się, że możemy się dzisiaj z Państwem spotkać, bo to wyjątkowa i, jak sądzę, bardzo radosna chwila dla nas wszystkich” – podkreślił wicemarszałek Karol Ożóg.
„Dzisiejsze spotkanie jest okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia – od przedstawicieli gmin po pracowników Urzędu Marszałkowskiego. To Państwa zaangażowanie i praca przyczyniają się do rozwoju naszego województwa. Zachęcamy, by promować te sukcesy w lokalnych społecznościach – to są osiągnięcia, z których można być dumnym”- dodał wicemarszałek Piotr Pilch
Tym samym kolejne projekty znajdujące się na liście rankingowej informującej o kolejności przysługiwania pomocy zostały objęte dofinansowaniem. Publikacja listy była efektem weryfikacji wniosków o przyznanie pomocy w ramach 4-go naboru wniosków na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa”, który odbył się jeszcze w 2022 r. Ogłoszenie tego naboru było możliwe dzięki środkom dostępnym dla Województwa Podkarpackiego z Instrumentu Unii Europejskiej na rzecz Odbudowy (EURI).
W ramach ogłoszonego naboru wpłynęło 98 wniosków o przyznanie pomocy. Ostatecznie na liście rankingowej znalazło się 81 Wnioskodawców, którzy spełniali warunki przyznania pomocy. Wycofanych/odrzuconych zostało 31 wniosków. Ze względu na ograniczony limit środków dostępnych z EURI do tej pory udało się zakontraktować środki w wysokości ponad 144 mln złotych w ramach 56 zawartych umów.
Minister Finansów wyraził zgodę na nadkontraktację dostępnych środków co pozwoliło na zawarcie w/w umów. Łącznie w ramach czwartego naboru zostały zakontraktowane środki w wysokości blisko 159 mln złotych w ramach 60 zawartych umów. Na liście rankingowej znajduje się jeszcze sześciu wnioskodawców którzy oczekują na zawarcie umów o łącznej kwocie wsparcia w wysokości ponad 18 mln złotych.
Podpisane umowy stanowią ważny krok w realizacji zadań z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, a ich efekty przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców regionu oraz ochrony środowiska naturalnego.