Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Ruszyły prace Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

- Zyskujemy szansę, aby jeszcze lepiej współdziałać na rzecz innowacyjności regionu, jego gospodarki i podnoszenia poziomu przyszłych kadr - powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas czasie uroczystego podpisania deklaracji przystąpienia do Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych. Sygnatariuszom towarzyszyła również Anna Huk, członek Zarządu.

Rada została powołania z inicjatywy marszałka Władysława Ortyla. Dziś w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie  piętnastu rektorów oraz przedstawicieli szkół wyższych z regionu złożyło podpisy pod dokumentem powołującym do życia ten nowy instrument współdziałania na rzecz szkolnictwa wyższego.

Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych będzie forum współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz wspólnego działania na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego i współpracy z pracodawcami oraz  instytucjami rynku pracy w regionie. Rada Rektorów skupia przedstawicieli większości szkół wyższych funkcjonujących w regionie, samoistnych i filialnych, publicznych i niepublicznych.

To podpisanie deklaracji przystąpienia do rady przez Państwa świetnie pokazuje, że wszystkim nam zależy na jeszcze lepszym współdziałaniu i zacieśnieniu kontaktów oraz ich efektach.   Wojewódzki Urząd Pracy zdobył pieniądze na podnoszenie kompetencji, promocję, działania doradcze związane z jakością kształcenia na poziomie wyższym. To wszystko sprowadza się do tego, aby lepiej przygotować kadry dla przemysłu, dla gospodarki województwa podkarpackiego – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl – Te wymogi Krajowego Planu Odbudowy są takie, że to wszystko musi być obudowane instytucjonalnie, z gremiami doradczymi, z Wojewódzkim Zespołem Koordynacji. Cenimy współpracę z uczelniami, bo wiemy, że te wspólne działania są robione dla potrzeb naszej gospodarki i dla naszego rozwoju społeczno-gospodarczego – podkreślił marszałek.   

Celem działania Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych jest nie tylko integracja środowiska akademickiego, ale także wzmacnianie roli uczelni z regionu w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań oraz budowaniu silnej pozycji Podkarpacia na mapie naukowej Polski i Europy.

Wśród założeń dotyczących kompetencji i zadań rady jest kwestia zaangażowania szkół wyższych w działania wdrażające Zintegrowaną Strategię Umiejętności (ZSU 2030) w obszarze szkolnictwa wyższego. Chodzi także o możliwość nawiązywania współpracy szkół wyższych z kluczowymi pracodawcami regionu, zwłaszcza w obszarze inteligentnych specjalizacji zgodnych z  Regionalną Strategią Innowacji (RSI). Współdziałanie z pracodawcami i instytucjami rynku pracy ma pomóc wypracować propozycje modyfikacji programów kształcenia wyższego oraz przyczynić się do pracowania standardu staży i praktyk zawodowych.

W obliczu zmieniających się uwarunkowań gospodarczych i globalnych wyzwań ekonomicznych, mamy niepowtarzalną szansę określić nasze możliwości i wskazać wektory rozwoju. Połączenie możliwości uczelni wyższych z doświadczeniem praktyków, kluczowych pracodawców z regionu, zwłaszcza w zakresie inteligentnych specjalizacji, pozwoli na podwyższenie jakości kształcenia oraz badań naukowych podejmowanych na Podkarpaciu, a to przekłada się na gospodarkę regionu – dodał marszałek Władysław Ortyl. 

Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych to jeden z obszarów realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie projektu finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Projekt ma na celu zbudowanie systemu koordynacji i  monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych.

W ramach założeń tego przedsięwzięcia we wszystkich regionach kraju utworzono Wojewódzkie Zespoły Koordynacji (WZK), mające stanowić ciało doradcze dla marszałków województw w kontekście wdrażania, koordynacji i monitorowania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 (ZSU 2030).

Obszarem działania rady będą inicjatywy przewidziane w ZSU 2030, skierowane zarówno do studentów szkół wyższych, jak i do kadry dydaktycznej uczestniczących instytucji. Rada będzie funkcjonować w sposób autonomiczny, samodzielnie wybierając kierunki i tematy wymagające współpracy. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Piotr Durak zaprezentuje nowy tomik poezji Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z Piotrem Durakiem z okazji promocji jego najnowszego tomiku wierszy „Zepsutość”. Na promocję tomiku zapraszamy 30 stycznia o godz. 18:00 do Sali Audiowizualnej MBP SCK w Mielcu, ul. Kusocińskiego 2.Końcem grudnia 2024 r. ukazał się nowy tomik wierszy mieleckiego poety, pisarza, reportażysty, Piotra Duraka. „Zepsutość”, bo taki tytuł nosi najnowsza publikacja, jest – w zapowiedzi autora – prawdopodobnie jego ostatnią poetycką propozycją. Dlaczego? Piotr Durak z wielką obawą patrzy na współczesny świat, który – w jego opinii – zmierza w rejony, w których nie będzie już miejsca na poezję. Tomik został wydany przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, które było wydawcą także jego pierwszej książki. Od premiery tomiku „Odnaleźć siebie" minęło 19 lat. Piotr Durak recenzuje swoją pierwszą poetycką propozycję jak niedojrzałą, idealistyczną wizję natchnionego nastolatka. O „Zepsutości” zaś mówi nieskromnie, że to są cholernie dobre wiersze napisane przez całkiem już dojrzałego faceta po kilku kopniakach od życia.Między pierwszym a ostatnim tomikiem powstało kilka innych książek: 3 tomiki wierszy, 2 powieści, 2 albumy fotograficzne, 1 przewodnik turystyczno-krajoznawczy. Wiersze do najnowszej publikacji powstawały sześć lat. Piotr Durak pisze o minionej pandemii, o opuszczonych kościołach i o samotności. Swoje rozczarowanie światem ujął nie tylko w wersach „Zepsutości”, ale też poprzez generalne zmiany w życiu. Porzucił pracę w szkole i odłożył na bok pracę doktorską dla zawodu maszynisty PKP Intercity. Prowadzi pociągi pasażerskie. Przyznaje, że zawiesił sporo aktywności związanych z działalnością kulturalną, choć dalej kocha teatr, dobrą poezję, czy sztukę.Zapraszamy na spotkanie z autorem poruszających wierszy zawartych w tomiku „Zepsutość”, Piotrem Durakiem.Podczas spotkania będzie można nabyć tomik Zepsutość w promocyjnej cenieData rozpoczęcia wydarzenia: 30.01.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test