Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Ruszyły prace Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych

  • Źródło: WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE

- Zyskujemy szansę, aby jeszcze lepiej współdziałać na rzecz innowacyjności regionu, jego gospodarki i podnoszenia poziomu przyszłych kadr - powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas czasie uroczystego podpisania deklaracji przystąpienia do Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych. Sygnatariuszom towarzyszyła również Anna Huk, członek Zarządu.

Rada została powołania z inicjatywy marszałka Władysława Ortyla. Dziś w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie  piętnastu rektorów oraz przedstawicieli szkół wyższych z regionu złożyło podpisy pod dokumentem powołującym do życia ten nowy instrument współdziałania na rzecz szkolnictwa wyższego.

Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych będzie forum współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz wspólnego działania na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego i współpracy z pracodawcami oraz  instytucjami rynku pracy w regionie. Rada Rektorów skupia przedstawicieli większości szkół wyższych funkcjonujących w regionie, samoistnych i filialnych, publicznych i niepublicznych.

To podpisanie deklaracji przystąpienia do rady przez Państwa świetnie pokazuje, że wszystkim nam zależy na jeszcze lepszym współdziałaniu i zacieśnieniu kontaktów oraz ich efektach.   Wojewódzki Urząd Pracy zdobył pieniądze na podnoszenie kompetencji, promocję, działania doradcze związane z jakością kształcenia na poziomie wyższym. To wszystko sprowadza się do tego, aby lepiej przygotować kadry dla przemysłu, dla gospodarki województwa podkarpackiego – mówił w czasie uroczystości marszałek Władysław Ortyl – Te wymogi Krajowego Planu Odbudowy są takie, że to wszystko musi być obudowane instytucjonalnie, z gremiami doradczymi, z Wojewódzkim Zespołem Koordynacji. Cenimy współpracę z uczelniami, bo wiemy, że te wspólne działania są robione dla potrzeb naszej gospodarki i dla naszego rozwoju społeczno-gospodarczego – podkreślił marszałek.   

Celem działania Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych jest nie tylko integracja środowiska akademickiego, ale także wzmacnianie roli uczelni z regionu w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań oraz budowaniu silnej pozycji Podkarpacia na mapie naukowej Polski i Europy.

Wśród założeń dotyczących kompetencji i zadań rady jest kwestia zaangażowania szkół wyższych w działania wdrażające Zintegrowaną Strategię Umiejętności (ZSU 2030) w obszarze szkolnictwa wyższego. Chodzi także o możliwość nawiązywania współpracy szkół wyższych z kluczowymi pracodawcami regionu, zwłaszcza w obszarze inteligentnych specjalizacji zgodnych z  Regionalną Strategią Innowacji (RSI). Współdziałanie z pracodawcami i instytucjami rynku pracy ma pomóc wypracować propozycje modyfikacji programów kształcenia wyższego oraz przyczynić się do pracowania standardu staży i praktyk zawodowych.

W obliczu zmieniających się uwarunkowań gospodarczych i globalnych wyzwań ekonomicznych, mamy niepowtarzalną szansę określić nasze możliwości i wskazać wektory rozwoju. Połączenie możliwości uczelni wyższych z doświadczeniem praktyków, kluczowych pracodawców z regionu, zwłaszcza w zakresie inteligentnych specjalizacji, pozwoli na podwyższenie jakości kształcenia oraz badań naukowych podejmowanych na Podkarpaciu, a to przekłada się na gospodarkę regionu – dodał marszałek Władysław Ortyl. 

Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych to jeden z obszarów realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie projektu finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Projekt ma na celu zbudowanie systemu koordynacji i  monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych.

W ramach założeń tego przedsięwzięcia we wszystkich regionach kraju utworzono Wojewódzkie Zespoły Koordynacji (WZK), mające stanowić ciało doradcze dla marszałków województw w kontekście wdrażania, koordynacji i monitorowania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 (ZSU 2030).

Obszarem działania rady będą inicjatywy przewidziane w ZSU 2030, skierowane zarówno do studentów szkół wyższych, jak i do kadry dydaktycznej uczestniczących instytucji. Rada będzie funkcjonować w sposób autonomiczny, samodzielnie wybierając kierunki i tematy wymagające współpracy. 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test