Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Władysław Kosiniak-Kamysz na obchodach 151. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Władysław Kosiniak-Kamysz, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej wziął udział w obchodach urodzin trzykrotnego premiera Wincentego Witosa, które przypadają na 21 stycznia. Na obchodach 151. rocznicy pojawił się Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, członkowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, lokalni samorządowcy i delegacje szkół im. Wincentego Witosa.

To jest zawsze moment kiedy wspomnienie naszego bohatera, premiera naszej wolności, Ojca naszej Niepodległości jest momentem refleksji nad jego życiem, działalnością, jesteśmy jego spadkobiercami, jesteśmy tymi pokoleniami, które przeniosły i zaniosły myśl Wincentego Witosa do współczesnej Polski, obroniły te wartości, nadały im nowy wymiar. To spotkanie jest też zawsze dobrym momentem aby porozmawiać jakie jest dzisiaj miejsce Polski - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wicepremier podczas swojego wystąpienia nawiązał do obecnej sytuacji militarnej Europy i świata.

Nasz rząd przeznacza najwięcej na zbrojenia w historii Polski, 5 proc. PKB, najwięcej ze wszystkich państw NATO, dlatego dzisiaj polska armia jest trzecią co do wielkości po Stanach Zjednoczonych i Turcji, dlatego dokonujemy zakupów u naszego strategicznego partnera jakim są Stany Zjednoczone, bez nich też nie było by  odrodzenia do wolności, bez postulatu prezydenta Wilsona nie było by powrotu do wolności i niepodległości, bez tego wezwania nie było by tego. To jest nasz strategiczny sojusz, który trzeba umacniać, szczególnie w przeddzień zaprzysiężenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Polska z otwartością podchodzi, z wiarą w dobre relacje, mamy to co jest gwarantem naszej siły, czyli wzajemny, wielowiekowe, wieloetapowe, już można powiedzieć, dzisiaj najlepsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi, będziemy je umacniać. Polska powinna być transatlantykiem, musi łączyć Europę ze Stanami Zjednoczonymi - podkreślał Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz nawoływał aby nie zapominać o małych i średnich przedsiębiorstwach, które są siłą napędową gospodarki krajowej.

Ta współpraca jest nam po prostu potrzebna, te wydatki, ta inwestycja w infrastrukturę, w gospodarkę. To co jest gwarantem bezpieczeństwa oprócz siły armii, siły sojuszy, siły społeczeństwa. To są inwestycje w gospodarkę, to jest uszanowanie ziemi, to jest ukochanie ziemi, tej która rodzi i żywi, to jest zagospodarowanie ziemi, to jest jej nie odrzucenie tylko jej użyźnienie, to jest inwestycja w małe i średnie przedsiębiorstwa, one są gwarantem rozwoju, bez rozwoju nie ma pieniędzy na bezpieczeństwo - dodał wicepremier Kosiniak-Kamysz.

W kolejnych częściach obchodów zorganizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, zostały złożone kwiaty i znicze na grobie ówczesnego premiera a następnie zapalono znicz pamięci przed domem Wincentego Witosa. Kulminacyjnym momentem uroczystości był koncert Orkiestry Wojska Polskiego w Centrum Kultury Wsi Polskiej.


 


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test