Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Jak ochronić dane w firmie? 4 metody

Twoja firma będzie uchodzić za godną zaufania, jeśli zadbasz o ochronę danych – pracowników, klientów i kontrahentów. Obecnie to jest jeszcze ważniejsze, bo firmy są narażone na ataki hakerski, phishing czy spoofing, co może doprowadzić do wycieku wrażliwych danych. Jak chronić dane w firmie? Skorzystaj z polecanych przez nas metod.
  • 24.12.2024 10:53
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak ochronić dane w firmie? 4 metody

Zastosuj silne hasła i uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Czasem potrzeba naprawdę niewiele, żeby skutecznie ochronić dane w firmie. Wystarczy, że dobrze zabezpieczysz dostęp do systemów wykorzystywanych przez firmę. Przykładem są silne hasła składające się liter, cyfr i znaków specjalnych. Warto również wprowadzić uwierzytelnianie wieloskładnikowe, które dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób? Chroni przed próbami przejęcia konta przez niepowołane osoby.

Pierwszym krokiem powinno być szkolenie pracowników i edukowanie ich na temat znaczenia silnych haseł oraz zagrożeń wynikających z udostępniania haseł osobom trzecim. 

Wykorzystaj system do tworzenia kopii zapasowej

Kolejną podstawową metodą ochrony danych jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Bez względu na to, gdzie przechowujesz dane – w chmurze czy na tradycyjnym serwerze – to ważne jest posiadanie backupu. Dzięki temu szybko odzyskasz dane w razie awarii, błędu ludzkiego czy też ataku hakerskiego. Kluczowe znaczenie ma jednak to, abyś regularnie tworzył kopię zapasową np. przy pomocy specjalistycznego narzędzia – takiego jak to ze strony https://nicesoft.pl/backup/.

Warto podkreślić, że system do tworzenia kopii zapasowej pozwala na automatyzację procesów, ponieważ automatycznie tworzy backup – nie jest konieczna kontrola ze strony pracownika.

Zadbaj o szyfrowanie danych

Szyfrowanie danych to proces polegający na przekształceniu danych w taki sposób, aby były one nieczytelne dla niepowołanych osób. Szczególnie jest to dobra ochrona metoda danych w przypadku firm, które mają dostęp do wrażliwych danych takich jak:

  • dane osobowe,
  • dane finansowe,
  • dane medyczne.

Szyfrowanie danych to skuteczna metoda ochrony danych, które są przesyłane przez Internet np. e-mailem czy też jako pliki w chmurze. Poza tym możesz skorzystać z różnych metod szyfrowania informacji np. przy pomocy systemów, które zapewniają szyfrowanie plików przechowywanych w chmurze. 

Regularnie aktualizuj oprogramowania

Jak ochronić dane w firmie? Niezbędna jest regularna aktualizacja oprogramowania – np. systemów operacyjnych, aplikacji, wtyczek i programów. Dzięki temu unikniesz pojawieniu się luk w systemach, które mogłyby zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. To szczególnie ważne w przypadku oprogramowań open-source, które mają otwarty kod źródłowy – przykładem jest WordPress.

Wystarczy, że włączysz automatyczną aktualizację systemu operacyjnego lub aplikacji np. narzędzi do ochrony antywirusowej i zapory ogniowej. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie systemy wykorzystywane w firmie będą aktualne. To rozwiązanie sprawdzi się w mniejszych firmach, a w większych przedsiębiorstwach zastanów się nad wdrożeniem centralnego systemu zarządzania aktualizacjami.

Artykuł sponsorowany


Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 12°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test