Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Co jeść, żeby podnieść poziom żelaza?

Żelazo ma bardzo duży wpływ na prawidłową kondycję organizmu, ponieważ jest niezbędny do produkcji hemoglobiny – białka odpowiedzialnego za transport tlenu we krwi. Niedobór żelaza może prowadzić do anemii, osłabienia, problemów z koncentracją, a także obniżenia odporności. Dlatego niezbędne są regularne badania oraz dieta bogata w żelazo. Co jeść, żeby podnieść poziom żelaza? Sprawdźmy to.
  • 24.12.2024 10:46
  • Autor: Grupa tipmedia
Co jeść, żeby podnieść poziom żelaza?

Jakie produkty są bogate w żelazo hemowe?

Produkty pochodzenia zwierzęcego to wartościowe źródło żelaza hemowego, które jest dobrze przyswajalne przez organizm. Struktura chemiczna żelaza hemowego sprawia, że jest wchłaniane w większej ilości w porównaniu do żelaza niehemowego. Dlatego przekonaj się, co jeść, żeby podnieść poziom żelaza, jeśli jesteś na diecie mięsnej.

Czerwone mięso

Czerwone mięso, a szczególnie wołowina, cielęcina i jagnięcina to doskonałe źródła żelaza hemowego. Dla przykładu 100 gramów wołowiny dostarcza od 2,1 do 2,7 mg żelaza, a w przypadku wątróbki wołowej czy cielęcej wartość ta może być nawet kilkukrotnie wyższa. Dodatkowo białko, witaminy z grupy B i cynk zwiększają przyswajanie żelaza, co jest bardzo ważne dla osób z niedoborem żelaza lub anemią.

Czerwonego mięsa nie powinieneś spożywać w nadmiarze, dlatego rozwiązaniem może być catering dietetyczny np. https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/katowice/, gdzie to dietetycy zadbają o prawidłowe zbilansowanie posiłków.

Tłuste ryby morskie

Świetną alternatywą dla czerwonego mięsa są tłuste ryby np. sardynki, makrele, łosoś czy tuńczyk. To doskonałe źródła żelaza hemowego, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które wpływają pozytywnie na zdrowie serca i układu krążenia.

Dla przykładu 100 gramów sardynek czy makreli dostarcza od 2 do 2,5 mg żelaza.

Podroby

Podroby, a szczególnie wątróbka są doskonałym źródłem żelaza hemowego – zawierają nawet 6-7 mg żelaza w 100 gramach wątróbki. Poza tym podroby są bogate w witaminę A, kwas foliowy i witaminy z grupy B. Jednak należy je spożywać z umiarem, ponieważ mogą podwyższać poziom cholesterolu LDL.

Mięso drobiowe

Choć zawartość żelaza w mięsie drobiowym nie jest tak wysoka, jak w czerwonym mięsie, to nadal jest to dobre źródło żelaza hemowego. Atutem jest także to, że drób jest lekkostrawny, bogaty w białko i witaminy z grupy B, dlatego warto włączyć do swojej diety np. udka kurczaka czy też indyka.

Jakie produkty są bogate w żelazo niehemowe?

Żelazo niehemowe występuje głównie w produktach roślinnych, są mniej przyswajalne niż żelazo hemowe. Dlatego jeszcze ważniejsze jest prawidłowe zbilansowanie diety np. z pomocą cateringu dietetycznego ze strony https://www.zdrowycatering.pl/tani-catering-dietetyczny/krakow/. Oto kilka najlepszych źródeł żelaza niehemowego:

  • rośliny strączkowe – np. soczewica, ciecierzyca, fasola i groch stanowią najlepsze źródło żelaza niehemowego, a do tego są bogate w białko, błonnik i minerały;
  • zielone warzywa liściaste – np. szpinak, boćwina, rukola i jarmuż; zawierają spore ilości żelaza, ale musisz spożywać je razem z produktami bogatymi w witaminę C, aby poprawić ich wchłanianie;
  • nasiona i orzechy – np. sezam, pestki dyni i słonecznika oraz orzechy nerkowca; są bogate w żelazo i zdrowe tłuszcze; średnio dostarczają 2-3 mg żelaza na 100 gramów produktu.

Artykuł sponsorowany


Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
ReklamaAdvertisement
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test