Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Kiełkownice – jak wybrać najlepszą do domowej uprawy kiełków?

Kiełkownica to niezbędny gadżet dla każdego, kto lubi samodzielnie uprawiać ekologiczną żywność, a w tym przypadku smaczne i obfitujące w witaminy kiełki. Istnieje cała gama nasion, które można wykorzystać do takiej uprawy, a każdy rodzaj kiełków ma nieco inne walory smakowe. Uprawa kiełków może dać nam naprawdę ogrom satysfakcji. Jednakże, aby tak było warto ją sobie ułatwić zaopatrując się w specjalne naczynie jakim jest kiełkownica.
  • 13.09.2024 09:56
  • Autor: Grupa tipmedia
Kiełkownice – jak wybrać najlepszą do domowej uprawy kiełków?

Zobacz najpopularniejsze modele kiełkownic na plantet.pl

W jaki sposób najlepiej uprawiać kiełki? Zacznijmy od wyboru nasion!

Uprawa kiełków raczej nie należy do najtrudniejszych, jeśli jednak chcemy stale cieszyć się smacznym i zdrowym dodatkiem do sałatki czy do kanapek - warto usystematyzować sobie cały proces ich produkcji. Swoją przygodę z kiełkami dobrze jest rozpocząć od wyboru odpowiednich nasion. Najprostszym rodzajem nasion odpowiednim na start będą na przykład nasiona rzodkiewki czy lucerny. W obu przypadkach będą to kiełki delikatne i łagodne w smaku. Kupując nasiona na kiełki można wykorzystać klasyczne nasiona, które służą do uprawy całych roślin, ale też można pokusić się o mieszanki specjalnie skomponowane pod uprawę na kiełki. Mogą to być kiełki fasoli mung, soczewicy, brokułów, kapusty czy nawet buraków. Niektóre będą bardziej pikantne od innych, ale też każdy z nas za pewne będzie miał inne odczucia związane z ich smakiem oraz stopniem ostrości. 

W czym dobrze jest uprawiać nasiona na kiełki? Najlepiej jest zaopatrzyć się w kiełkownicę 

Kiełkownice to niewielkie naczynia, dzięki którym uprawa nasion na kiełki może być jeszcze prostsza i przyjemniejsza. Pierwszą ciekawą propozycją jest zestaw szklanych słoików, które idealnie nadają się do kiełkowania nasion, ale też trzeba przyznać, że tego typu kiełkownica po prostu prezentuje się bardzo estetycznie - https://plantet.pl/zestaw-3-x-kielkownica-szklana-z-podstawka-0-5-lCo ważne, ze względu na to, że kiełkownica to trzy szklane pojemniki, jest to produkt wielokrotnego użytku, który też zawsze można łatwo wyczyścić i przygotować pod kolejną uprawę. Ze względu na to, że szklane pojemniki znajdują się na specjalnych stojakach pod odpowiednim kątem, nie trzeba martwić się o nadmiar wody podczas uprawy, który mógłby spowodować rozwój chorób grzybowych czy wygniwanie nasion i całych siewek. 

Inna propozycją jest kiełkownica wielopoziomowa Maxor - https://plantet.pl/kielkownica-wielopoziomowa-maxor, w której jednocześnie można uprawiać trzy rodzaje kiełków. Gadżet ten nie zajmuje zbyt wiele miejsca w kuchni, a jest niezwykle wydajny do kiełkowania nasion. Wewnątrz pojemnika zapewniona jest optymalna wilgotność, która sprzyja kiełkowaniu. W bardzo prosty sposób jest też odprowadzany nadmiar wody po podlewaniu czy zraszaniu uprawy, gdzie gromadzi się ona w pojemniku na spodzie, który łatwo i szybko można opróżnić. 

Uprawiamy kiełki krok po kroku 

Przyjmuje się, że każde nasiona, jakie będziemy chcieli wykorzystać powinno się najpierw zamoczyć w letniej wodzie. I tutaj warto sprawdzić na opakowaniu nasion jakiego czasu moczenia wymaga konkretny gatunek nasion na kiełki. Może to być pół godziny czasu, a może to być nawet kilka godzin. Kiełki możemy uprawiać na specjalnej, bawełnianej ściereczce, ligninie, waciku czy kawałku papierowego ręcznika we wnętrzu kiełkownicy lub też bezpośrednio w samej kiełkownicy. Będzie to też zależne od typu nasion. Pamiętajmy, aby nie umieszczać nasion zbyt gęsto obok siebie, gdyż bardzo szybko zabraknie im miejsca do rozwoju.

Kiedy już przygotujemy nasiona w kiełkownicy musimy pamiętać o tym, aby cały czas podlewać lub zraszać nasiona, gdyż jest to niezbędne do procesu kiełkowania. Najlepiej przynajmniej raz dziennie zaglądać do kiełków i wietrzyć kiełkownicę. Powinniśmy ustawić ją w miejscu jasnym, gdyż światło słoneczne najczęściej jest niezbędne podczas kiełkowania. Nie powinno to być jednak zbyt duże nasłonecznienie, gdyż w takim przypadku woda szybko będzie odparowywać i nie zostanie zapewniony odpowiedni poziom wilgotności, a w skrajnych przypadkach młode siewki mogą zostać poparzone przez intensywne promienie słoneczne. Miejsce powinno być ciepłe tak, aby kiełki podczas uprawy nie zgniły. Zachowując tych kilka prostych zasad bardzo szybko będziemy mogli cieszyć się pierwszymi wyhodowanymi kiełkami. 

Artykuł sponsorowany


Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Zaproszenie na spotkanie informacyjno-szkoleniowe w ramach projektu „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024–2026” Zaproszenie na spotkanie informacyjno-szkoleniowe w ramach projektu „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024–2026” Starostwo Powiatowe w Mielcu (ul. Wyspiańskiego 6, 39-300 Mielec), 29.04.2025 – Fundacja Misji Obywatelskiej organizuje spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla młodzieży z Powiatu Mieleckiego w ramach projektu „Przystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież! Edycja 2024–2026”. Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.O projekcieInicjatywa ma na celu aktywizację młodych ludzi poprzez mechanizm regrantingu, umożliwiający im realizację własnych pomysłów na rzecz lokalnej społeczności. W 2024 roku w ramach projektu sfinansowano 13 młodzieżowych inicjatyw na łączną kwotę 153 500 zł, m.in. działania kulturalne, społeczne, ekologiczne i historyczne.Cel spotkańPodczas wydarzeń uczestnicy dowiedzą się:Jak zgłosić się do konkursu dotacyjnego i pozyskać środki na swoje pomysły.Jakie wsparcie merytoryczne i prawne oferuje Fundacja Misji Obywatelskiej.W jaki sposób skutecznie angażować się w życie społeczności lokalnej.Kto może wziąć udział?Spotkania skierowane są do:członków samorządów uczniowskich i młodzieżowych rad,przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz młodzieży,nauczycieli i opiekunów grup młodzieżowych,aktywnych młodych ludzi, którzy chcą realizować własne projekty. Dlaczego to ważne?„Chcemy, aby młodzi ludzie mieli realny wpływ na swoje otoczenie. Dzięki regrantingowi mogą nie tylko zgłaszać pomysły, ale też otrzymać środki i wsparcie, by je zrealizować” – mówi Oskar Jurek, Prezes Fundacji Misji Obywatelskiej. „To szansa, by młodzi mogli działać na własnych zasadach” – mówi Adam Poręba, Wiceprezes Fundacji Misji Obywatelskiej. Więcej informacji:📌 Strona projektu: www.podkarpackamlodziez.pl📞 Kontakt: tel. 453 553 331, e-mail: [email protected] O nas:Fundacja Misji Obywatelskiej powstała z inicjatywy grupy młodych osób mających na celu dobro i rozwój społeczeństwa. Działalność Fundacji opiera się na trzech zasadniczych filarach. Pierwszy filar ma wymiar społeczny, którego celem jest aktywizacja różnorodnych grup społecznych, w szczególności dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Z kolei drugi filar opiera się na działalności eksperckiej w zakresie bezpieczeństwa, prawa, ekonomii i gospodarki. Natomiast trzeci filar stanowi działalność i rozbudowę mediów obywatelskich. Fundacja skupia swoje działania na terenie południowo-wschodniej Polski. Data rozpoczęcia wydarzenia: 29.04.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test