Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nowe technologie w rolnictwie

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
  • 08.02.2023 11:46
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowe technologie w rolnictwie

Nowoczesne technologie to nieodłączny element współczesnego świata. Coraz chętniej wykorzystywane są także w rolnictwie. W ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 przewidziano wsparcie inwestycji, które unowocześnią europejskie tereny wiejskie. Zwiększenie zastosowania technologii cyfrowych to szansa na wydajniejsze uprawianie ziemi i podniesienie jakości plonów. To także rozsądne gospodarowanie zasobami naturalnymi, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska, co jest kluczowym kierunkiem rozwoju dla Unii Europejskiej.

Rolnictwo precyzyjne

 

Potrzeba zwiększonej dbałości o środowisko bez wątpienia stymuluje rozwój nowych technik i technologii w rolnictwie, w tym coraz częstsze wykorzystywanie rozwiązań z obszaru IT i wprowadzenie innych rozwiązań wspierających rolnictwo precyzyjne.

 

Automatyzacja i cyfryzacja agrokultury doprowadziły m.in. do powszechnego tworzenia map topograficznych oraz dokładnego śledzenia stanu gleby i kondycji roślin w celu precyzyjnego siewu i dawkowania nawozów. Choć trudno w to uwierzyć, to, co dziś jest oczywiste, jeszcze kilkanaście lat temu pozostawało jedynie w sferze marzeń. Nowoczesne urządzenia i programy stale obserwują pole cyfrowo podzielone na wycinki. Następnie materiał przesyłają do oprogramowania. Następnie powadzona jest analiza zebranych informacji, a później wskazanie, jakie rozwiązania będą najlepsze dla każdego fragmentu. 

 

Rolnictwo 4.0 to rolnictwo precyzyjne, w którym dostęp do danych w czasie rzeczywistym i możliwość optymalizacji warunków glebowych przekłada się na jak najwyższą jakość produktu. Kontrola pozwala kosztowo zoptymalizować uprawy, a tym samym prowadzi do ekonomicznego wzrostu gospodarstw. Rolnik wie, jak dużo nawozu czy środków ochrony roślin musi zastosować, dzięki czemu nie ponosi ryzyka niedoszacowania lub przeszacowania budżetu. 

 

Skutkiem przetwarzania parametrów takich jak: poziom nawodnienia, odżywienie roślin czy prawdopodobieństwo wystąpienia szkodników i chorób, jest obniżenie ilości stosowanych pestycydów. Fundamentalne znaczenie ma także możliwość selektywnego rozpylenia środków chwastobójczych bezpośrednio na pasożyty i ograniczenia rozprzestrzeniania się skażenia na resztę upraw. Innowacje w gospodarstwach rolnych to droga do maksymalizacji produkcji, przy jak najmniejszej ingerencji w naturę.

 

O przykładowych zastosowaniach nowoczesnych technologii oświetleniowych w uprawach szklarniowych opowiada film, jaki można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=6oiS70ee5SA

 

 

Wsparcie innowacyjności 

 

Wśród najważniejszych działań w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 należy wymienić Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność. Celem interwencji jest zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstw poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, w tym cyfrowych, technologii lub innowacji czy racjonalizację technologii produkcji.

Wsparcie dotyczące nowych technologii możliwe będzie także w ramach interwencji Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Jej celem jest ochrona zasobów naturalnych oraz klimatu poprzez wsparcie inwestycyjne. Doposażenie gospodarstw w nowoczesny sprzęt i technologie, w tym rozwiązania cyfrowe, pozwoli producentom rolnym skuteczniej realizować systemy na rzecz ochrony środowiska i klimatu, takie jak ekoschematy i zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne.

 

 

Szczegółowe informacje na temat wsparcia nowych technologii i innowacji w rolnictwie, znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Fot. www.canva.com

 

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Walentynki w Mielcu. Zapraszamy na koncert! Walentynki w Mielcu. Zapraszamy na koncert! Już 13 lutego o godzinie 18:00 Sala Widowiskowa Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu zamieni się w miejsce pełne emocji, wzruszeń i doskonałej muzyki. Na scenie wystąpi znakomity artysta Robert Rozmus z koncertem pt. #Miłość, który zabierze publiczność w podróż przez najpiękniejsze utwory o miłości.Wydarzenie będzie okazją do przeżycia niezapomnianych chwil przy nowoczesnych aranżacjach największych przebojów o miłości, wykonywanych na żywo. Program koncertu łączy zarówno wzruszenie, jak i humorystyczny dystans do różnych oblicz tego pięknego uczucia. Nie zabraknie również miejsca na poezję takich wybitnych twórców, jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Julian Tuwim czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.#Miłość to dziewięćdziesiąt minut rozrywki na najwyższym artystycznym poziomie, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom muzyki i poezji. Koncert będzie sentymentalną, a zarazem energetyczną podróżą przez różne odcienie miłości, zarówno na poważnie, jak i z przymrużeniem oka.Na to niezwykłe wydarzenie zapraszają Radosław Swół, Prezydent Miasta Mielca oraz Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.Bilety na koncert w cenie 25 złotych są już w sprzedaży i można je nabyć w Kasie Galaktyka od poniedziałku do piątku od godziny 12:00 oraz w weekendy, kiedy kasa czynna jest na godzinę przed pierwszym seansem filmowym. Nie przegapcie okazji, by spędzić ten walentynkowy wieczór w wyjątkowej atmosferze!Data rozpoczęcia wydarzenia: 13.02.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test