Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Marcowa sesja sejmiku województwa podkarpackiego pod znakiem pomocy dla Ukrainy

  • Źródło: UMWP
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pomoc dla walczącej Ukrainy – to jeden z głównych tematów marcowej sesji sejmiku. Radni zdecydowali o przyznaniu kolejnej transzy wsparcia finansowego w wysokości 2 mln 650 tys. złotych. Wysłuchali także raportu marszałka z dotychczasowych działań podjętych przez samorząd województwa i podległe mu jednostki na rzecz wsparcia uchodźców i walczących Ukraińców.

Radni podjęli trzy uchwały, które dotyczą pomocy na łączną kwotę 2 mln 650 tys. złotych. To pieniądze z budżetu województwa, które zostaną przeznaczone na działania pomocowe związane z wojną w Ukrainie. W ramach tej puli milion złotych zostanie przeznaczony bezpośrednio na zakup artykułów spożywczych i przemysłowych, środków pierwszej pomocy i sprzętu medycznego, sprzętu prądotwórczego i służącego komunikacji, a także wyposażenia osobistego i innego niezbędnego sprzętu zabezpieczającego podstawowe potrzeby bytowe i medyczne. Wszystkie te rzeczy zostaną skierowane do ukraińskich regionów, m.in. do obwodu lwowskiego, iwano – frankowskiego, odeskiego, zakarpackiego, tarnopolskiego.

Półtora miliona złotych zostanie przeznaczone na pomoc udzielaną Ukraińcom na terenie Polski, na takie działania jak zapewnienie zakwaterowania, wyżywienie, transport, na zakup środków czystości, opiekę zdrowotną i aktywizację zawodową. Wsparcie to będzie również dotyczyło pomocy dla organizacji pozarządowych udzielających pomocy Ukraińcom, którzy zdecydowali się u nas zostać.

150 tys. otrzyma gmina Leżajsk na wydatki związane z kryzysem uchodźczym spowodowanym wojną w Ukrainie. Miesiąc wcześniej, na lutowej sesji, taką pomoc od samorządu województwa na dodatkowe wydatki związane z pomocą dla Ukrainy, otrzymało kilka innych powiatów. Powiat przemyski, lubaczowski, bieszczadzki i jarosławski otrzymały po 100 tys. złotych a samorząd Przemyśla 300 tysięcy złotych.

O potrzebie udzielenia pomocy z budżetu województwa, a także o rozmowach podjętych z Komisją Europejską, aby przeznaczyć z oszczędności z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w wysokości 50 mln złotych mówili m.in. podczas sesji marszałek Władysław Ortyl oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz:

W sesji wzięli także udział podkarpaccy parlamentarzyści: Teresa Pamuła, Andrzej Szlachta, Adam Śnieżek oraz Tadeusz Chrzan, którzy mówili o działaniach pomocowych ze strony rządu dla Ukraińców oraz dla tych, którzy im pomagają. Poseł Teresa Pamuła podkreślała, że samorządy, które udzielają wsparcia uchodźcom nie zostaną same, trafi do nich rządowe dofinansowanie.

Powstał specjalny fundusz pomocowy w ramach rządowej specustawy dotyczącej pomocy Ukraińcom, na który składa się wiele instrumentów, z których ta pomoc będzie wypłacana – mówiła poseł Teresa Pamuła.

Podczas sesji obszerny raport na temat działań podejmowanych przez samorząd województwa na rzecz Ukraińców przedstawił marszałek Ortyl. Mówił m.in. o działaniach urzędu marszałkowskiego dotyczących przekazywania darów, koordynacji napływającej pomocy humanitarnej, o zbiórkach pieniędzy i pracy wolontariackiej urzędników. Przedstawił także działania podległych samorządowi jednostek – w tym szczególnie szpitali i stacji pogotowia, ale także instytucji kultury. Omówił również kwestie dotyczące działań  transportowych, w które zaangażowany został tabor regionalnej kolei. Marszałek dziękował także za zaangażowanie wszystkim organizacjom i mieszkańcom Podkarpacia:

Podziękowania mieszkańcom, służbom i organizacjom składali także radni oraz posłowie. Uczynił to również obecny na sesji sejmiku ks. Artur Janiec – dyrektor Caritas Archidiecezji przemyskiej, który przybliżył też działania podejmowane przez caritas już od pierwszych dni wojny na przejściach granicznych, dworcu kolejowym w Przemyślu czy punktach recepcyjnych. Dyrektor Caritas mówił m.in. o transportach darów na Ukrainę, których wartość przekroczyła już 30 milionów złotych, koordynacji transportów ze służbami granicznymi, a także o pomocy od papieża Franciszka i zaangażowaniu dziesiątek wolontariuszy:

Jesteśmy obecni na granicy cały czas. Współpracuje z nami rzesza ludzi i z tego się bardzo cieszymy, że nie brakuje rąk do pracy – mówił ksiądz Janiec.

W dalszej części sesja poświęcona była bieżącym sprawom samorządu województwa. Radni podjęli między innymi uchwały w sprawie zmian budżetowych. Wśród ważnych kwestii finansowych znalazł się zapis o zwiększeniu planu wydatków na bieżące utrzymanie dróg wojewódzkich o kwotę ponad 16 mln złotych, w  tym na remonty nawierzchni, oznakowanie czy zakup niezbędnych usług.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test