Maciej Jarzyna i Paweł Wałęga z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu zwycięzcami regionalnego etapu Konkursu Explory - najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. W październiku utalentowani uczniowie wezmą udział w wielkim Finale podczas Gdynia Explory Week.
Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Kluczowym elementem Programu jest konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnych etapach konkursu wyłaniane są te o największym potencjale. Wśród twórców ośmiu zwycięskich projektów znaleźli się podopieczni Przemysława Madeja z Zespołu Szkół Technicznych. – Już po raz 11 zapraszamy młode talenty do świata Explory - chcemy, by zdolni młodzi ludzie mieli dobre ujście dla swojej kreatywności. Program, który proponujemy pozwala uczniom nie tylko wykrzesać najlepsze pomysły, ale także zderzyć je z ekspertami, którzy wskazują odpowiednie drogi rozwoju – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory. – Cieszy fakt, że wciąż rośnie zasięg Programu. Spotykamy się online z coraz większą liczbą zainteresowanych, a w ramach Szkolnych i Regionalnych Festiwali odwiedzamy lokalne społeczności. To owocuje znalezieniem kolejnych wyjątkowych talentów. Tym razem znaleźliśmy je także w Mielcu.
Maciej Jarzyna i Paweł Wałęga opracowali projekt pt. System Inteligentnego Sterowania Ruchem Wahadłowym, który ma być wsparciem w kierowaniu ruchem na remontowanych drogach, mostach lub wiaduktach. Wprowadzenie projektu w życie znacznie usprawniłoby poruszanie się po mieście - używaną dziś cykliczną zmianę świateł zastąpiłyby czujniki, które reagowałyby na pojawiający się samochód. Dzięki tej innowacji kierowcy mogliby oszczędzić czas, zmniejszyłaby się emisja spalin i wreszcie w miastach byłoby mniej korków. Projekt młodych mielczan spotkał się z entuzjazmem jurorów - specjalistów m.in. z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Świętokrzyskiej czy Wrocławskiego Parku Technologicznego.
Maciej i Paweł mają teraz czas na rozwijanie swojego pomysłu, a już w październiku ponownie zaprezentują go przed komisją na Gdynia Explory Week- corocznym finale konkursu połączonym z praktyczną konferencją.
Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Grupę LOTOS oraz akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne. Udział w finale to także możliwość dołączenia do wyjątkowej społeczności Explory, którą tworzą organizacje, instytucje i firmy, dla których rozwój, kreatywność i innowacyjne myślenie to nie tylko słowa, a plan na przyszłość. Dzięki temu, już na początku swojej badawczej drogi, młode Talenty mają szansę obcować z najlepszymi w branży i poznać środowisko naukowe. – Explory łączy młode talenty z przedstawicielami biznesu, mentorami i naukowcami. Program w sprawdzony sposób pozwala rozwijać się tym, którzy już dzisiaj kreują rozwiązania, które pozwolą nam wszystkim łatwiej żyć w przyszłości. Grupa LOTOS jako Mecenas Explory z dumą zauważa rosnącą popularność programu i z niecierpliwością wypatruje kolejnych kreatywnych projektów – mówi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy LOTOS.
O skuteczności Programu najlepiej świadczą Alumni Explory – uzdolnione osoby, które dziś studiują i pracują na najlepszych Uniwersytetach w kraju i za granicą. Tak jak Anna Skierska, studentka Uniwersytetu w Groningen od pięciu lat pracująca nad projektem modyfikacji nanokrystalicznych ogniw słonecznych w celu zwiększenia ich wydajności czy Szymon Gaca, w Explory rozwijający projekt wpływu chelatów IDHA żelaza i miedzi na przyswajanie azotu przez pszenicę, dziś stażysta renomowanego instytutu technologicznego w Walencji. O rozwoju laureatów, ich codzienności i perspektywie na otaczający świat przeczytać można w mediach społecznościowych Explory. Alumni chętnie angażują się w kolejne działania Programu jako mentorzy, ambasadorzy czy prowadzący zajęcia. Być może do tego grona wkrótce dołączą Maciej Jarzyna i Paweł Wałęga.
Informacja i zdjęcie: Zespół Szkół Technicznych w Mielcu