Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

MIASTO MIELEC WŚRÓD GMIN PRZYJAZNYCH SENIOROM

W Domu Kultury SCK w czwartek 21 kwietnia miała miejsce inauguracja przystąpienia miasta Mielca do  programu Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora.

Z tej okazji Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski z rąk pomysłodawcy programu – prezesa Stowarzyszenia Manko Głos Seniora w Krakowie Łukasza Salwarowskiego odebrał specjalny certyfikat.

W uroczystości udział wzięli także zastępcy prezydenta Adriana Miłoś i Paweł Pazdan oraz licznie zebrani mieleccy seniorzy na czele z Przewodniczącą Mieleckiej Rady Seniorów Stanisławą Rzeźnik i wiceprzewodniczącym Wacławem Świerczyńskim. Wśród zaproszonych gości był także Ambasador Zdrowego Stylu Życia po 60 – tce Marek Pilch oraz osoby działające na rzecz środowiska senioralnego ze Stalowej Woli i Gorlic.

Do Programu Gmina Przyjazna Seniorom dołączyło już blisko 180 gmin i miast w naszym kraju. Z kolei Ogólnopolską Kartą Seniora posługuje się już niemal 400 000 seniorów, a honoruje ją ponad 2300 firm z całej Polski.  Ogólnopolską Kartę Seniora może wyrobić każda osoba, która ukończyła 60 rok życia. Jest bezpłatna i bezterminowa. W Mielcu można ją już wyrobić w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Mielcu (II budynek UM przy ul. Żeromskiego 23).

Pierwsze Ogólnopolskie Karty Seniora w Mielcu Prezydent Jacek Wiśniewski wręczył podczas czwartkowej uroczystości Jadwidze Klaus, Teresie Paterak, Marii Sowińskiej oraz Bronisławowi Kowalczukowi. Są to osoby wyróżnione tytułem aktywny senior podczas Gali IV Mieleckich Dni Seniora.

Na scenie zaprezentowano także nowo przystępujących mieleckich partnerów Ogólnopolskiej Karty Seniora. Były to Renata Wilk prowadząca Dom Weselny Frezja i Teresa Górska prowadząca restaurację Dwa Mosty. Certyfikaty Partnerów Karty trafiły również do  Tomasza Szadego prowadzącego salony: Yasumi Instytut Zdrowia i Urody oraz Trendy Hair Fashion i  Stanisława Turkota – współwłaściciela Komory Normobarycznej NORMOBARIC.

Galę w SCK prowadziła Agata Ćwięka – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Mielcu. Wystąpili: Formacja Taneczna GRACJA działająca przy MUTW pod kierunkiem choreograf Alicji Skopińskiej-Parys i menadżera zespołu Maryli Karaś, Grupa Teatralno-Kabaretowa Senior Show w składzie: Maria Sowińska menadżer grupy, Cecylia Lipa, Mariola Kowalska, Urszula Sztorc, aktorzy Stowarzyszenia Teatralnego PROSCENIUM –Genowefa Królikowska, Elżbieta Witek, Joanna Kruszyńska i Janusz Pacholec. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna była choreograf-instruktor SCK w Mielcu Marzena Gawrońska.

Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za udział i rozwijanie polityki senioralnej w Mielcu.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test