Ujęcie tematu jak powyżej, bez zarysowania nowych realiów działania Systemu Ratownictwa Medycznego, może pozostawić wrażenie, że Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu ma wpływ na bieżące dysponowanie zespołami ratownictwa medycznego na swoim terenie operacyjnym. Tak zdecydowanie nie jest. Obecnie w Mielcu nie ma już dyspozytorni, znajduje się ona w Rzeszowie. To oznacza, że zgłoszenia/wezwania są przyjmowane właśnie tam, nie w Mielcu. To w Rzeszowie dyspozytor podejmuje decyzję dotyczącą tego, czy do danego przypadku powinien pojechać zespół ratownictwa medycznego. Jeżeli tak, ocenia, jak pilny jest to wyjazd (nadaje mu odpowiedni kod pilności). Dyspozytor wie, ile karetek ma do dyspozycji, zna statystyki dotyczące wezwań i charakteru interwencji, w pełni rozporządza dostępnymi zasobami.
W Mielcu zlecenia te są tylko i wyłącznie natychmiastowo realizowane, bez przestojów i opóźnień. Po naszej stronie pozostaje zadbanie o to, by dostępny zespół wyjechał bezzwłocznie, miał do dyspozycji sprawny tabor, aby wyeliminować lub ograniczyć przestoje wynikające z awaryjności samych karetek. Również na nas spoczywa odpowiedzialność za nowoczesne wyposażenie ambulansów w sprzęt nowej generacji, jak również zabezpieczenie w karetce leków niezbędnych w pracy ZRM. Dbamy ponadto o regularne doszkalanie personelu, aby wszelkie nowości w medycynie ratunkowej mogły być na bieżąco wykorzystywane w pracy ratowników. Nie mamy możliwości samodzielnego decydowania o kolejności wyjazdów, ich ilości, czy podważania na bieżąco zasadności danego wezwania.
Ponieważ jednak jest to już kolejny podobny przypadek, mimo wszystko dyrekcja Pogotowia w Mielcu wystąpi o spotkanie z zarządzającymi dyspozytornią działającą przy Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, aby wspólnie przeanalizować, z czego wynika niewystarczająca w praktyce dostępność karetek na naszym terenie. Być może, bazując na wieloletnich doświadczeniach wynikających z funkcjonowania dyspozytorni w Mielcu, będziemy mogli coś podpowiedzieć lub wspólnie udoskonalić. Nie oznacza to jednak, że nabędziemy realny wpływ na system dysponowania ambulansami. W obecnym kształcie Systemu Ratownictwa Medycznego, nasz głos może mieć jedynie charakter informacyjny lub doradczy.