Dwanaście nagród dla zasłużonych mieszkańców powiatu mieleckiego i miasta Mielca wręczyli podczas wczorajszego koncertu Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej starosta Stanisław Lonczak wspólnie z prezydentem Jackiem Wiśniewskim.
Był to już kolejny raz, kiedy samorządowcy wspólnie uhonorowali wyróżniających się mieszkańców miasta i powiatu. Dotychczas uroczystego przekazania statuetek dokonywano podczas styczniowych spotkań świąteczno-noworocznych. To tegoroczne – ze względu na trudną sytuację epidemiczną w kraju - nie doszło jednak do skutku. Ostatecznie wyróżnienia złożono więc na ręce laureatów w niedzielę, 24 kwietnia, podczas wiosennego koncertu Mieleckiej Orkiestry Symfonicznej w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.
Starosta Stanisław Lonczak i prezydent Jacek Wiśniewski tradycyjnie przyznali laury w kategoriach: biznesu, kultury i sportu. Corocznym zwyczajem uhonorowano także społeczników zaangażowanych w życie naszych małych ojczyzn oraz osoby podejmujące działania na rzecz rodzin. Pełną listę laureatów prezentujemy poniżej.
Dodatkowe wyrazy uznania złożono na ręce pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu oraz Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, którzy przez ostatnie dwa lata z oddaniem stawiali czoła pandemii. Wyróżnienia w imieniu personelu tych placówek odebrał dyrektor pogotowia Grzegorz Gałuszka.
Laureaci nagród:
KATEGORIA BIZNES
Firma Xerima
Nagrodę w imieniu laureatów odebrała Monika Klag
Od ponad 25 lat Państwo Jolanta i Jan Szwakopowie, kierując firmą Xerima, konsekwentnie budują na rynku lokalnym i ogólnopolskim markę cenionej mieleckiej firmy, posiadającej szeroką ofertę i świadczącej usługi na najwyższym poziomie. Rzetelność, terminowość, dbałość o potrzeby klienta, profesjonalna obsługa i niezawodność proponowanych rozwiązań składają się na obraz niezwykle solidnego dostawcy i godnego zaufania partnera biznesowego. Firma jako sponsor angażuje się w wiele cennych inicjatyw i przedsięwzięć w Mielcu. Została doceniona także za bardzo dobrą współpracę z instytucjami samorządowymi, które na co dzień korzystają z jej usług.
Dobrowolscy Sp. z o.o. Zakład Mięsny
Był rok 1990, kiedy Stanisław Dobrowolski wraz z synem Adamem założyli zakład mięsny. W późniejszych latach dołączyli do nich pozostali synowie. Dzisiaj firma zatrudnia ponad 600 pracowników i łączy technologię z troską o to, by wędliny wadowickie były najlepszymi produktami. W 2021 roku ich produkty zostały oznaczone certyfikatami jakości "Złoty Paragon", "Doceń Polskie", "Smaczne bo Podkarpackie", "Influencers Top 2021". Dodatkowo firma została wyróżniona nagrodą "Przedsiębiorstwo Fair Play 2021" oraz "Podkarpacką Nagrodą Gospodarczą".
KATEGORIA KULTURA
Jadwiga Klaus
Jadwiga Klaus to wszechstronnie utalentowana artystka w dziedzinie tańca, śpiewu, aktorstwa i reżyserii. Jej aktywność zawodowa i społeczna objawia się w wielu aspektach. Od roku 2011 jako prezes Klubu Środowisk Twórczych przyczynia się w znaczący sposób do kultywowania artystycznych tradycji ziemi mieleckiej oraz do promowania jej piękna poprzez dzieła mieleckich artystów. Jest osobą, która cieszy się powszechnym szacunkiem i uznaniem w całym mieleckim środowisku. W ubiegłym roku nadano jej "Brązowy Krzyż Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".
Dominik Kapinos
Nagrodę w imieniu laureata odebrała mama, Anna Kapinos
Dominik Kapinos jest uczeniem II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Zdobył główną nagrodę Grand Prix podczas XVI Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów. Jest laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku oraz laureatem IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m. in. prof. dr hab. Andrzeja Białko, Piotra Rojko, Radosława Marca, Michała Markuszewskiego czy Marka Plicha. Otrzymał stypendium Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie dla najlepszych uczniów szkół muzycznych w Polsce.
KATEGORIA SPORT
Katarzyna Zdziebło
Już sama olimpijska nominacja jest marzeniem każdego sportowca i to marzenie Katarzynie Zdziebło w roku 2021 udało się spełnić. Jako debiutantka zajęła na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 10. miejsce w chodzie sportowym na 20 km, co jest, jak do tej pory, największym osiągnięciem Polki na olimpiadzie w tej konkurencji. Tym wynikiem potwierdziła swoją wielką sportową klasę, prezentowaną od wielu lat na sportowych arenach Polski, Europy i świata.
Hubert Zięba
Urodzony w 2008 roku, reprezentuje Klub szachowy SDK Lotnik Mielec. W 2021 roku zajął I miejsce w Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Juniorów w szachach szybkich, I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Szkół Podstawowych w ramach II Kongresu Edukacyjnego IT i Szachy im. Ignacego Łukasiewicza w Jasionce. Brał też udział w Mistrzostwach Europy Seniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w Katowicach.
Obecnie przygotowuje się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
KATEGORIA SPOŁECZNIK
Janusz Chojecki
Janusz Chojecki już drugą kadencję jest prezesem Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. prof. Władysława Szafera. Jego niewątpliwą zasługą jest poszerzenie, zdynamizowanie i promocja działalności Towarzystwa w kraju i poza jego granicami, a tym samym promocja miasta Mielca i ziemi mieleckiej. Posiada duże zdolności organizacyjne, jak i umiejętności do współpracy z instytucjami publicznymi, samorządami i organizacjami samorządowymi. Jest także długoletnim działaczem społecznym, aktywnie uczestniczy w działalności m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Stowarzyszenia PROMLOT. Jako osoba ciesząca się w mieście szacunkiem i zaufaniem społecznym, sprawuje zaszczytną funkcję przewodniczącego kapituły odznaczenia Pieczęć Zasług Obywatelskich.
Patrycja Szatan i Łukasz Kozioł
To ludzie, którzy dokonują niemożliwego. W czasach szybkiego Internetu, gigabajtów, powierzchownych karier, przypominają o fundamencie, o którym większość zapomina. Ten fundament to RODZINA.
Patrycja Szatan i Łukasz Kozioł, jako doradcy życia rodzinnego przy Parafii św. Mateusza w Mielcu i Parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzcianie, dokładają wszelkich starań, aby najbardziej skłócone małżeństwa pojednać, pokazując jak ważna w życiu jest wiara i kochająca się rodzina. Poświęcają swój wolny czas, prowadząc spotkania dla małżeństw, które znalazły się na rozdrożu. Spotkania nie są terapią, a formą wsparcia. Pomagają zrozumieć zachowania swoje, drugiej połówki, uczą zasad dialogu pełnego miłości i zrozumienia, pokazują, czym jest kobiecość i męskość na wzór Maryi i Józefa. Pomogli wielu małżeństwom i, niestety, nadal mają wiele do zrobienia.
Wspólnie prowadzą blog Rodzina Niezwykłych Rodzin.
KATEGORIA RODZINA
Alina Szklarz
Alina Szklarz od 40 lat wskazuje pożądane wzorce zachowań dla dzieci i młodzieży, pracując w szkole oraz w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej. W swojej pracy zawodowej i działalności społecznej wyróżnia się szczególną wrażliwością na drugiego człowieka i zdolnościami organizacyjnymi. Dużą troską otacza uczniów będących w trudnej sytuacji materialnej oraz posiadających specyficzne trudności w nauce.
Realizując działania profilaktyczne zapoznaje dzieci z zagadnieniami, które ułatwią funkcjonowanie społeczne i radzenie sobie z problemami, uczy umiejętności rozwiązywania konfliktów i wyrażania emocji. Współpracuje ze środowiskiem lokalnym m.in. z Domem Pomocy Społecznej, Środowiskowym Domem Samopomocy i OREW. Jedną z jej cennych inicjatyw było organizowanie i świadczenie woluntarystycznych usług edukacyjnych i wspierających chore dzieci i ich rodziców przebywających w mieleckim szpitalu.
Bernadetta i Aleksander Mróz
Państwo Bernadetta i Aleksander Mróz z Żarówki od 2004 roku pełnią funkcję rodziny zastępczej, funkcję rodziny zastępczej zawodowej natomiast - od stycznia 2010 roku. Przez okres 17 lat w ich domu opiekę i wsparcie znalazło ośmioro dzieci, w tym dwoje dzieci z niepełnosprawnościami. Aktualnie pełnią funkcję rodziny zastępczej zawodowej dla czwórki dzieci.
Państwo Mróz otaczają dzieci ciepłem i troską. Zaspokajają ich potrzebę bezpieczeństwa i stabilizacji. Stwarzają warunki do poszukiwania i rozwoju zainteresowań, organizują dzieciom czas wolny. Systematycznie i aktywnie współpracują ze szkołami, do których dzieci uczęszczają. Dają dzieciom możliwość wyrównywania braków rozwojowych, a w razie potrzeby zapewniają dzieciom pomoc ze strony specjalistów.
KATEGIRIA SPECJALNA: ZA DZIAŁANIA W DOBIE PANDEMII
Szpital Specjalistyczny w Mielcu
Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu
Gratulujemy wyróżnionym!