Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dalszy rozwój Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu

Dwa nowe ambulanse: „P” i „S” trafiły do dębickiej podstacji Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Uroczyste włączenie karetek do systemu było okazją do podsumowania pierwszego roku pracy podstacji w Dębicy po zmianach w organizacji ratownictwa medycznego na Podkarpaciu.
  • Źródło: POWIAT MIELECKI

– Wszyscy mieliśmy duże obawy czy to się sprawdzi, bo zmiany oznaczały, że teoretycznie nie będziemy mieli wpływu na działania pogotowia ratunkowego na naszym terenie. Od początku jednak dyrektor Grzegorz Gałuszka zapewniał, że będzie stawiał na nowoczesność i rozwój. To, że nie czeka aż karetki będą w fatalnym stanie, lecz dba, by tabor był nieustannie sprawny i niezawodny, myśli z wyprzedzeniem, świadczy o tym, że realizuje te zamierzenia – powiedział Piotr Chęciek, starosta dębicki. Zapowiedział, że już udało się wskazać działkę, na której stanie nowa siedziba dębickiej podstacji pogotowia.

- Te ambulanse i ich świetne wyposażenie są dowodem na to, że konsorcjum zrzeszające współrealizatorów kontraktu na ratownictwo medyczne na Podkarpaciu działa bardzo dobrze – zaznaczył Michał Kotula, koordynator medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. - Wszyscy współpracujemy, docieramy się, rozwijamy. W imieniu Andrzeja Kwiatkowskiego, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, którą reprezentuję, lidera konsorcjum, dziękuję za to i mam nadzieję, że niebawem się spotkamy przy okazji oddania do użytku nowego budynku podstacji w Dębicy - dodał.

- Myślę, że już niedługo będziemy mogli mówić o kolejnych krokach w tym kierunku, a tymczasem sukcesywnie wymieniamy tabor. W ciągu 2 lat udało nam się pozyskać 11 ambulansów, które pracują w systemie ratownictwa medycznego w ramach konsorcjum. Możemy mówić o symbiozie, współpracy, wymianie doświadczeń, wspólnym udoskonalaniu procedur, nowych możliwościach pozyskiwania sprzętu i pieniędzy, dostępie do szkoleń na najwyższym poziomie – wymieniał Grzegorz Gałuszka, dyrektor Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

Witold Ruszel, ratownik medyczny i kierownik podstacji PSPR w Dębicy, zaznaczył, że może dla osoby postronnej nie zawsze jest jasne, dlaczego wprowadzenie do systemu nowoczesnych karetek i wyposażenie ich w świetny sprzęt to takie święto dla zespołów. - Kiedy w walce o zdrowie i życie pacjenta liczą się sekundy, docenia się wielką wagę komfortu pracy. Jeśli wszystko jest nowe, sprawne, bezawaryjne można się skoncentrować na medycznej stronie działań, a nie walce z usterkami czy brakiem nowoczesnych rozwiązań – powiedział, kierując podziękowania w stronę dyrektora Grzegorza Gałuszki.

Dodatkowe informacje:

Karetka „S”, tzw. „eska”, to karetka specjalistyczna, reanimacyjna, która jest używana w stanach zagrożenia życia. Jej obsługę stanowi minimum trzyosobowy zespół, w którym przynajmniej jedna osoba to lekarz.

Karetka „P”, podstawowa – pracuje w niej co najmniej dwie osoby, ratownicy medyczni lub pielęgniarki. Obecność lekarza w zespole ambulansu „P” nie jest wymagana. Wyposażenie karetki „P” jest przystosowane do reagowania w przypadkach jak wypadki, urazy i zachorowania, gdzie nie wymaga się udziału ambulansu „S”.

Czy wyposażenie tych konkretnych nowych karetek („S” i „P”) znacznie różni się od siebie?

Nie, w praktyce obydwa ambulanse są wyposażone na tak samo wysokim poziomie, w sprzęt najnowszej generacji. W karetce „S” znajduje się jednak większy zasób leków, które mogą być podawane tylko pod kontrolą lekarza.

Kto decyduje o tym, jaka karetka wyjedzie?

Obecnie jedna dla całego województwa skoncentrowana dyspozytornia medyczna znajduje się w Rzeszowie i tam odbierane są wezwania z tego obszaru. 17 listopada 2020 r. Minister Zdrowia zatwierdził plan działania systemu „Państwowe Ratownictwo Medyczne” dla województwa podkarpackiego, w którym ujęto funkcjonowanie zespołów ratownictwa medycznego w ramach jednego podkarpackiego rejonu operacyjnego.

Czy kwestia wyposażenia karetek jest już zamknięta, czy też planuje się wprowadzanie nowości?

Ratownictwo medyczne nieustannie się rozwija, a żeby zaoferować pacjentom najwyższy poziom usług medycznych należy podążać za zmianami. Jeśli pojawią się nowe możliwości usprawnienia działań ratunkowych w karetce, na pewno zostaną one wprowadzone. Pierwsze nowości już niebawem – m.in. do dębickich karetek trafi mobilne USG. Zestawy Philips Lumify będą służyć do szybkiej oceny stanu pacjenta. Komplety USG są praktycznie gotowe do użycia w karetkach, dołączony jest do nich tablet.

 

Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu
ar


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test