Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Mielec. Radni powiatowi pomogą szpitalowi

Jest zgoda Rady Powiatu Mieleckiego na dodatkowe zabezpieczenie dla szpitalnego kredytu. Radni, po burzliwej momentami dyskusji, wyrazili zgodę na zastaw hipoteczny kredytu, którym ma być budynek Przychodni Nr 4.
  • Źródło: Powiat Mielecki
Mielec. Radni powiatowi pomogą szpitalowi

Źródło: Powiat Mielecki

Za takim rozwiązaniem głosowało 20 radnych, 3 radnych opozycyjnych wstrzymało się od głosu.
Dodatkowe zabezpieczenie, to – jak tłumaczyli obecni na sesji przedstawiciele szpitala – wymóg banku który udzielił kredytu.
Przypomnijmy, mielecki szpital korzysta z tego kredytu obrotowego już od roku. Poręczeniem jego spłaty był do tej pory kontrakt, jaki mielecka lecznica zawarła z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Teraz bank zażądał dodatkowych zabezpieczeń. Jako zastaw służyć ma wpis hipoteczny na należącej do mieleckiego starostwa Przychodni Nr 4. Bank nie zgodził się, żeby przedmiotem zastawu był budynek szpitalny.

Podczas dyskusji poprzedzającej głosowanie w tej sprawie, radni opozycyjni wielokrotnie podkreślali niewystarczającą – ich zdaniem – komunikację z obecnym zarządem szpitala.
Jak argumentowali, nie mogą uzyskać precyzyjnych informacji na interesujące ich kwestie. Dlatego podczas dzisiejszej (21.10) dyskusji pytali między innymi o stan zatrudnienia, bieżące wzdłużenie lecznicy czy o wynik finansowy na prowadzonej działalności.

Z uzyskanych informacji wynika, że łączna wartość szpitalnych zobowiązań przekracza 48 mln PLN, z czego niewiele ponad 8 mln PLN to zobowiązania wymagalne. Na podobnym poziomie – 8 mln PLN – kształtuje się strata szpitala za pierwsze 8 miesięcy bieżącego roku.

Radni PiS domagali się podczas dyskusji zorganizowania szerszej debaty na temat kondycji lecznicy. Nie chcą już, aby te kwestie omawiane były li tylko w ramach obecnie obowiązujących formatów, w postaci Komisji Rady Powiatu bądź działającej przy lecznicy Radzie Społecznej.

- Nie chodzi o to, żeby się spotykać, ale o to, żeby były z tego efekty – powiedział Radny Zbigniew Tymuła, zapowiadając jeszcze w trakcie dyskusji, że jego Klub poprze projekt uchwały.
W podobnym tonie wypowiadał się Starosta Mielecki – Stanisław Lonczak. Podkreślał, że obecna dyskusja nie wynika z potrzeby zaciągnięcia nowego kredytu, o który wnosi szpital, a o modyfikację zabezpieczeń bankowych, dla już udzielonego kredytu.
- To jest wymóg banku, ale tak na dobrą sprawę to poręczenie to niczego nie wnosi. To co, mamy im (bankowi) tego nie dać – pytał retorycznie Starosta - żeby cofnęli nam kredyt?

Andrzej Bryła, Wicestarosta Mielecki wyraził pogląd, że udzielone obecnie wsparcie (zgoda na hipotekę) pomoże szpitalowi „wyjść na prostą”. Uspokajał tym samym mieszkańców powiatu, że nie ma mowy o tym, żeby budynek przychodni przeszedł w inne ręce, gdyby szpital napotkał problemy w spłacie kredytu. -Gdyby do tego doszło, to będziemy szukać tych pieniędzy, żeby kredyt spłacić – dodał.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test