Mieszkańcy powiatu mieleckiego uwierzyli, że rozmawiają z pracownikami banku. Oszuści przekonywali mężczyzn, że ich oszczędności na koncie bankowym są zagrożone i muszą pilnie wykonać przelewy na inne konto. W konsekwencji jeden z mężczyzn, 33-letni stracili swoje oszczędności w kwocie blisko 50 tys. złotych, a drugi 68-latek podczas rozowy z oszustem zorientował się, że został oszukany i niezwłocznie poinformował bank o zaistniałej sytuacji. Udało się zablokować w banku transakcję, która miała trafić na konto oszusta. Dzięki temu mężczyzna nie stracił pieniędzy w kwocie 13 tys. złotych.
Każdy telefon, w którym nieznajoma osoba nakazuje nam podanie swoich danych osobowych, przekazanie pieniędzy lub wybranie ich z konta, to zwykła próba oszustwa. W przypadku odebrania takiego połączenia telefonicznego należy natychmiast rozłączyć się i nie kontynuować rozmowy, a o wszystkim powiadomić dyspozytora numeru alarmowego 112.
Jednocześnie policjanci apelują, aby rozmawiać i przestrzegać głównie seniorów przed oszustami wyłudzającymi od nich oszczędności. Funkcjonariusze mają świadomość, że prowadzone przez nich działania profilaktyczne, kampanie społeczne są ważne, ale najważniejsza jest życzliwa rozmowa w rodzinnym gronie. W dużej mierze to od nas samych zależy bezpieczeństwo naszych rodziców, dziadków czy krewnych.