Nadszedł czas letniego wypoczynku – szczególne chwile dla całych rodzin. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. W związku z tym, mieleccy policjanci promują akcję „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą organizowanych podczas letniego wypoczynku.
Nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających na terenie całego kraju jak co roku czuwać będą policjanci. Podczas tegorocznych wakacji przyświecać nam będzie ponownie hasło „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
W piątek, mieleccy mundurowi uczestniczyli w zorganizowanej przez Tarnobrzeski Klub Karate imprezie na obiekcie „Balaton” w Wojkowie, która jak co roku odbyła się pod hasłem „Bezpieczne wakacje - kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz w czasie wolnym. Piknik miał charakter otwarty, poza członkami klubu brali w nim udział rodzice, mieszkańcy gminy Padew Narodowa, powiatu mieleckiego oraz tarnobrzeskiego. Celem realizacji inicjatywy była integracja członków klubu sportowego, środowiska lokalnego, promowanie pozytywnych wartości i wzorców karate/kickboxingu – honorowej rywalizacji, wzajemnego szacunku, przyjaźni i zdrowego stylu życia, a przez to odciągnięcie dzieci i młodzieży od złego wpływu środowiska oraz zapobieganie patologiom społecznym. Ponadto profilaktyka pod kątem okresu wakacyjnego i zagrożeń z tym związanych.
Podczas pikniku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu - Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Bartosz Gracz, mł. asp. Ewelina Ziemba z Zespół Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii oraz policjantami Wydziału Ruchu Drogowego asp. Marcinem Opałaczem, asp. Tomaszem Nogą i przewodnikiem psa służbowego asp. Mariuszem Deryło, przeprowadzili prelekcje oraz szkolenia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z zakresu:
• profilaktyki zachowań ryzykownych w ramach programu działań prewencyjnych „Bezpieczne Wakacje”, „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”,
• wakacyjnej edukacji dzieci, młodzieży oraz dorosłych w zakresie odpowiedzialności prawnej nieletnich, unikania zagrożeń, wpływu środków psychoaktywnych w tym dopalaczy oraz innych używek jako czynników kryminogennych i predestynujących do stania się ofiarą przestępstwa, rozpoznawania środków narkotycznych i ich działania,
• edukacji dzieci i młodzieży, uczestników letniego wypoczynku o zagrożeniach związanych z kąpielą na otwartych zbiornikach wodnych.
Po zakończonych prelekcjach mł. asp. Ewelina Ziemba przeprowadziła konkurs z nagrodami dla dzieci z zakresu zdobytych informacji. Nagrody zostały ufundowane przez PZU, Komendę Główną Policji. Dzieci i młodzieży przekazano także informatory o konkursie pn. „Artystyczny przewodnik”. Dla wszystkich uczestników pikniku był wspólny grill, dla najmłodszych zorganizowano gry i zabawy. Dodatkowo można było z bliska zapoznać się z pracą policjantów, strażaków, ratowników WOPR, wyposażeniem radiowozów, motocykli policyjnych i wozów bojowych OSP.
Mundurowi przypominają też o policyjnych aplikacjach i narzędziach, zachęcając do ich korzystania szczególnie podczas wakacyjnych podróży. Pierwsza z nich to mobilna usługa „Moja Komenda”, która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę Policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją bezpłatnie pobrać w App Store i Google Play. Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
Drugim przydatnym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa nie tylko w okresie wakacji jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony internetowej można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie z nich są sprawdzane przez Policję, a potwierdzone – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach. Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa również pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji powinniśmy dzwonić na numery 997 lub 112.