Medycyna pracy – dziedzina praktyk medycznych
Medycyna pracy to taka dziedzina, która zajmuje się ochroną osób pracujących zawodowo przed wpływem szkodliwych czynników środowiskowych. Przeprowadzając odpowiednie badania, lekarz medycyny pracy decyduje o tym, czy dany pacjent może wykonywać pracę na wybranym stanowisku. Na podstawie skierowania od pracodawcy lekarz diagnozuje występujące na danym stanowisku pracy zagrożenia oraz wyznacza, jakie są z nim związane choroby zawodowe. Podczas przeprowadzanego wywiadu może zapytać pacjenta o choroby przewlekłe, przebyte operacje, schorzenia rodzinne oraz czy zażywa jakieś leki. Ponadto bada klatkę piersiową, wykonuje pomiar ciśnienia krwi oraz sprawdza wzrok i słuch pacjenta. W wielu przypadkach konieczne jest także wykonanie badań morfologii krwi oraz moczu. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań lekarz medycyny pracy wydaje stosowane zaświadczenie o zdolności lub niezdolności do zatrudnienia czy wykonywania danej pracy. Medycyna pracy Kraków obejmuje profilaktykę diagnozowanie oraz leczenie poszczególnych chorób zawodowych. Wszystkie badania są wykonywane rzetelnie, a każdy pacjent może tutaj liczyć na zrozumienie oraz fachową pomoc.
Medycyna pracy Kraków – zakres wykonywanych badań
Zgodnie z obowiązującym prawem każdy pracodawca ma obowiązek kierować swych pracowników na niezbędne badania medycyny pracy, a pracownik musi się im poddać. Odmowa ich wykonania jest rozumiana jako poważne naruszenie obowiązków pracowniczych. Jest to podstawa do wypowiedzenia pracownikowi umowy, a nawet do zwolnienia dyscyplinarnego. W celu uniknięcia takiej sytuacji należy udać się do lekarza medycyny pracy, który to zajmuje się badaniem pracowników, uczniów, kierowców, nurków oraz osób ubiegających się o posiadanie książeczki sanepidowskiej czy pozwolenia na broń. Wykonuje on:
- badania wstępne – które są wykonywane przed podpisaniem umowy o pracę. Ich wykonanie jest konieczne także podczas przeniesienia pracownika na inne stanowisko, na którym to mogą występować czynniki szkodliwe dla jego zdrowia.
- badania okresowe - czyli wykonywane w trakcie obowiązywania umowy o pracę. Częstotliwość ich wykonywania zależy rodzaju oraz uciążliwości czynników związanych z zajmowanym stanowiskiem. Powinny one być wykonywane w godzinach pracy, a nieobecność pracownika w tym czasie na stanowisku nie jest podstawą do zmniejszenia jego wynagrodzenia. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy mogą one być wykonywane co rok, co dwa lata, a nawet co pięć lat.
- badania kontrolne - które obowiązują każdego pracownika, który był niezdolny do pracy z przyczyn chorobowych przez okres co najmniej 30 dni. W celu ich wykonywania konieczne jest posiadanie od lekarza prowadzącego zaświadczenia o zakończeniu leczenia. Badania kontrolne pozwalają ustalić, czy pracownik może bezpiecznie wrócić na dotychczasowe stanowisko pracy.
- badania sanitarno-epidemiologiczne - są one wykonywane w celu wykluczenia schorzeń stanowiących przeciwwskazania do takiej pracy, w której jest kontakt z żywnością. Muszą je wykonywać wszystkie osoby ubiegające się o pracę w restauracjach, sklepach spożywczych czy hotelach. W celu wykluczenia przeciwwskazań konieczne jest trzykrotne badanie kału.