Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

KRÓTKIE ŁAŃCUCHY DOSTAW ŻYWNOŚCI – LOKALNA ŻYWNOŚĆ NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Europejczycy coraz mocniej doceniają dobrą jakość regionalnych produktów spożywczych. Już kilka lat temu prawie 9 na 10 osób ankietowanych w ramach Eurobarometru popierało wzmocnienie roli rolników w łańcuchu dostaw żywności. Cel ten stał się jednym z obszarów wsparcia w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Sercem przemysłu spożywczego jest wieś. Niestety globalizacja częściowo doprowadziła do zmarginalizowania roli rolnika jako podstawowego ogniwa w łańcuchu dostaw żywności. Odpowiedzią na to są działania Unii Europejskiej ukierunkowane na wzmocnienie pozycji lokalnych producentów żywności.
  • 25.10.2022 11:03
  • Autor: Grupa Tipmedia
KRÓTKIE ŁAŃCUCHY DOSTAW ŻYWNOŚCI – LOKALNA ŻYWNOŚĆ NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI

Jakość, cena, środowisko

 

Krótkie łańcuchy dostaw żywności to alternatywa dla niezrównoważonego mechanizmu rynkowego przetwórstwa i dystrybucji, z dominującą pozycją koncernów spożywczych. Mogą one przybierać różną formę – począwszy od sprzedaży bezpośredniej w gospodarstwie czy na targowisku, inicjatyw żywnościowych wspieranych przez lokalną społeczność, aż po bezpośrednią sprzedaż zbiorową – np. przez Internet. Rolniczy handel detaliczny to szansa na dodatkowy dochód  i  wzmocnienie potencjału gospodarstwa. 

 

Krótkie łańcuchy dostaw gwarantują świeżość produktu, zwiększają świadomość konsumentów w zakresie wyborów żywieniowych oraz przyczyniają się do dbałości o środowisko. Sprzedaż z liczbą pośredników ograniczoną do minimum zwiększa przejrzystość procesu i zmniejsza potrzebę pakowania i przechowywania jedzenia.

 

Rolnik dzięki bezpośredniemu kontaktowi z nabywcą może lepiej poznać zapotrzebowanie rynkowe, a następnie zoptymalizować produkcję. Co ważne, artykuły spożywcze kupowane wprost od producenta zwykle są tańsze niż w sklepach. Redukcja cen jest możliwa dzięki wykluczeniu wynagrodzeń pośredników.

 

Zrównoważona polityka rolna skupiona wokół wspólnej idei pozwala połączyć mieszkańców wsi oraz miast. Ci drudzy coraz częściej – zgodnie ze współczesnym trendem – industrialny gwar zamieniają na bliski kontakt z naturą. 

 

Zobacz, jak idea krótkich łańcuchów dostaw żywności wygląda w praktyce: https://www.youtube.com/watch?v=FOqhcHVDxHk

Szansa na ożywienie regionu 

 

Wsparcie gminnej tkanki wytwórczej pozwala zachować miejsca pracy w rolnictwie, a nawet zwiększyć ich liczbę. Dystrybucja miejscowych produktów wraz z rosnącą popularnością turystyki kulinarnej przekłada się na społeczno-gospodarcze ożywienie regionu. Geograficzna bliskość producenta umożliwia nie tylko zakup zdrowszego odpowiednika towaru, ale często też poszerzenie swojej wiedzy na temat wytwarzania żywności. 

 

Więcej informacji na temat wsparcia, na jakie mogą liczyć lokalni producenci, znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Walentynki w Mielcu. Zapraszamy na koncert! Walentynki w Mielcu. Zapraszamy na koncert! Już 13 lutego o godzinie 18:00 Sala Widowiskowa Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu zamieni się w miejsce pełne emocji, wzruszeń i doskonałej muzyki. Na scenie wystąpi znakomity artysta Robert Rozmus z koncertem pt. #Miłość, który zabierze publiczność w podróż przez najpiękniejsze utwory o miłości.Wydarzenie będzie okazją do przeżycia niezapomnianych chwil przy nowoczesnych aranżacjach największych przebojów o miłości, wykonywanych na żywo. Program koncertu łączy zarówno wzruszenie, jak i humorystyczny dystans do różnych oblicz tego pięknego uczucia. Nie zabraknie również miejsca na poezję takich wybitnych twórców, jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Julian Tuwim czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.#Miłość to dziewięćdziesiąt minut rozrywki na najwyższym artystycznym poziomie, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom muzyki i poezji. Koncert będzie sentymentalną, a zarazem energetyczną podróżą przez różne odcienie miłości, zarówno na poważnie, jak i z przymrużeniem oka.Na to niezwykłe wydarzenie zapraszają Radosław Swół, Prezydent Miasta Mielca oraz Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.Bilety na koncert w cenie 25 złotych są już w sprzedaży i można je nabyć w Kasie Galaktyka od poniedziałku do piątku od godziny 12:00 oraz w weekendy, kiedy kasa czynna jest na godzinę przed pierwszym seansem filmowym. Nie przegapcie okazji, by spędzić ten walentynkowy wieczór w wyjątkowej atmosferze!Data rozpoczęcia wydarzenia: 13.02.2025
Spektakl komediowy „Mayday 3. Bigamistka” Spektakl komediowy „Mayday 3. Bigamistka” Spektakl komediowy „Mayday 3. Bigamistka” - 19 lutego, sala widowiskowa Domu Kultury SCK, godz. 17 i 20.30.Współorganizacja Dom Kultury SCK.Bilety w cenie od 130 do 150 zł (sala) i 120 zł (balkon) do nabycie na kupbilecik.pl i copa.plhttps://www.kupbilecik.pl/imprezy/149331/Mielec/MAYDAY+3+-+BIGAMISTKA/ https://copa.pl/mielec/ * * *Zapraszamy na trzecią, niezależną część najpopularniejszej farsy na świecie! „Mayday 3. Bigamistka” to najbardziej zwariowana teatralna huśtawka, cudowna podróż w klimatyczne lata 70. Doskonałe tło do przedstawienia tej szalonej historii tworzą analogowe telefony, płyty winylowe, kolorowe wnętrza… Jackie Smith jest mieszkanką Londynu, taksówkarką, a także... bigamistką. Ma dwa domy, dwóch nie mających pojęcia o swoim istnieniu mężów oraz bardzo precyzyjny rozkład dziennych, a szczególnie nocnych zajęć. Niefortunny zbieg okoliczności - wypadek, sprawia, że do akcji wkracza policja. Sytuacja staje się dramatyczna, grafik Jackie zaczyna się sypać. Zdesperowana taksówkarka stara się ukryć swoje podwójne życie. Czy uda się jej zachować wszystkie sekrety w tajemnicy? Niesamowicie zabawne sytuacje zaprowadzą nas do rozwiązania tej zagadki. „Mayday 3. Bigamistka” to znakomita, dynamiczna komedia Raya Cooneya w kongenialnej adaptacji Michaela Barfoota, w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak i w reżyserii Macieja Kowalewskiego, znanego widzom z reżyserii kultowych spektakli: „The Strings” czy „Kolejny wieczór kawalerski”. Obsada: Jackie Smith - Joanna Brodzik/Katarzyna Maciąg; Stella Gardner - Edyta Herbuś/Anna Gzyra; Barry Smith - Michał Koterski/Dawid Czupryński; Mark Smith - Wojciech Brzeziński/Marcel Sabat; reporter Bobby Franklyn - Michał Piróg/Jakub Sokołowski/Bartosz Żukowski; inspektor Porterhouse - Andrzej Niemirski/Zbigniew Suszyński; inspektor Troughton - Patrycja Franczak/Monika Daukszo. Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.02.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test