Kiedy należy rozpocząć naukę samodzielnego picia przez maluszka?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a to dlatego, iż każde niemowlę jest inne. Należy więc obserwować dziecko z dużą dokładnością i wybrać najbardziej odpowiedni moment. Tak więc można zauważyć, iż rozpoczęcie samodzielnego picia przez maluszka jest uzależnione od subiektywnej oceny sytuacji rodzica. Warto jednak pamiętać, iż w tym czasie niemowlak powinien już samodzielnie siedzieć i radzić sobie z łyżeczką. Oznacza to, iż kubek do nauki picia lub bidon b.box można wprowadzić po skończeniu przez maluszka szóstego miesiąca życia — jak już wcześniej wspomniano, jest to okres bardzo orientacyjny.
Aspekty, które należy uwzględnić podczas wyboru kubka do nauki picia
Kubek do nauki picia nie powinien być przypadkowy. Z pewnością nie nadają się do tego wszelkie "dorosłe" naczynia, takie jak kubki czy szklanki. Konieczne w tym przypadku jest sięgnięcie po akcesoria przeznaczone dla niemowląt. Rynek oferuje wiele tego typu produktów, jednak niestety nie wszystkie są do tego odpowiednie. Wybierając kubek do nauki picia dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę na:
- Uchwyty — kubek do nauki picia powinien być wyposażony w uchwyty. Muszą one mieć optymalny rozmiar, a więc taki, który pozwoli drobnym rączką chwycić je i zacisnąć w pięść.
- Antypoślizgowy spód — tego typu narzędzie do nauki picia nie powinno swobodnie poruszać się po powierzchni stołu. Dlatego istotne jest jego antypoślizgowe wykończenie. Podczas wyboru zaleca się sprawdzić, czy jego spód pokryty jest gumą lub silikonem — takie materiały zapewniają stabilność.
- Materiał wykonania — najlepszym wyborem okazuje się być kubek z tworzywa — nie jest on podatny na tłuczenie się, a ponadto cechuje się tym, że jest lekki.
- Łatwość czyszczenia — najlepszym wyborem są kubki do nauki picia, które pozwalają na łatwe czyszczenie. Modele zawierające różne zakamarki, pozwalają na namnażanie się wszelakich bakterii, które mogą jedynie zaszkodzić dziecku.
Nauka picia z kubeczka — od czego zacząć?
Po zakupie kubka do nauki picia nadszedł czas, aby uzbroić się w cierpliwość. Wszystko dlatego, iż pierwsze próby kontaktu brzdąca z kubkiem mogą nie należeć do udanych.
Podczas pierwszych prób maluszek zacznie odkrywać, jaką funkcję pełni to akcesorium. Tak więc istnieje dość spore prawdopodobieństwo, iż będzie poznawać go na różne sposoby i z różnych stron, np. Przez gryzienie, stukanie o blat, rzucanie na podłogę.
W momencie, kiedy ten ciężki okres poznawania kubka ma się już za sobą, można przystąpić do odpowiedniego działania:
- Wlać do kubeczka sok przecierowy lub mleko — tego rodzaju płyny cechują się większą gęstością, w związku z czym będą wypływały wolniej,
- Pokazać maluszkowi, jak korzystać z naczynia — przyłożyć kubeczek do ust, przez co maluch zaobserwuje, jak powinna właściwie wyglądać taka czynność,
- Przystawić kubek do buzi brzdąca — najlepiej by krawędź była oparta na jego dolnej wardze: kolejno należy powoli przechylać naczynie, aby dziecko pobrało niewielka ilość płynu.
W przypadku bidonów sprawa jest jeszcze łatwiejsza. Wystarczy nalać wodę, do jego wnętrza i podać maluszkowi. Niemowlak mający odruch ssania bez problemu zassie płyn i problem z głowy.