Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

SMART VILLAGES, CZYLI INTELIGENTNE WSIE

Polska wieś może być nie tylko piękna, zaskakująca i inspirująca, ale także inteligentna. Koncepcją „smart village” – która jest jednym z celów Wspólnej Polityki Rolnej – interesuje się coraz więcej małych miejscowości.
  • 15.09.2022 11:18
  • Autor: Grupa Tipmedia
SMART VILLAGES, CZYLI INTELIGENTNE WSIE

Czym jest smart village?

Smart village jest pozamiejskim odpowiednikiem terminu „smart city”. Inicjatywa obejmuje wiele zintegrowanych działań nastawionych na poprawę przestrzeni życiowej mieszkańców wraz ze zwiększeniem konkurencyjności obszarów wiejskich. 

Kluczem do realizacji celów jest wdrażanie nowoczesnych technologii z jednoczesnym poszanowaniem lokalnych tradycji i potrzeb. Smart village to synonim odpowiadania na wyzwania powiązane z wieloma obszarami gospodarczymi, m.in. ekologią czy cyfryzacją. 

Potencjał w ludziach

Zamysł stworzenia inteligentnej wsi opiera się przede wszystkim na ludziach. Smart village to nie tylko odnawialne źródła energii czy kilometry światłowodów – to głównie zmiana mentalna połączona z edukacją. Mieszkańcom trzeba pokazać, dlaczego warto żyć w inteligentnej miejscowości oraz samemu być smart. Kluczowym argumentem może być podniesienie norm życia obecnych i przyszłych pokoleń poprzez ułatwiony dostęp do lekarzy czy wyższy poziom edukacji. 

Jednym z atutów zaawansowanej idei smart w środowisku rustykalnym jest także optymalizacja procesów w rolnictwie poprzez wygenerowanie modelu pozwalającego pracować wydajniej i minimalizować straty.

Oni już są smart

W Polsce do wsi znanych z inteligentnych rozwiązań zaliczają się m.in. Wiązownica-Kolonia w powiecie staszowskim oraz Piaseczna Górka w powiecie kieleckim. Obie leżą w województwie świętokrzyskim i obie zostały laureatami konkursu Moja smart wieś.

W przypadku pierwszej idea smart uwidoczniła się m.in. w stworzeniu cieszącego oczy oryginalnego muralu, wyposażeniu świetlicy w komputery z dostępem do Internetu, zwiększeniu bezpieczeństwa poprzez zainstalowanie monitoringu i alarmu czy zaadaptowaniu dawnych budynków gospodarskich na siedzibę fundacji – Pasjodzielni – oraz zaaranżowaniu w jej wnętrzu sali kinowej. 

 

Zapraszamy również do obejrzenia filmu, który znajduje się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=GtirNZwIP0M

W przypadku drugiej działania wpisane w koncepcję smart to pergole z wierzby (dzięki czemu na placu zabaw jest więcej cienia), ogród deszczowy, puszkomaty, autonomiczne lampy solarne, samoobsługowa biblioteka plenerowa czy tzw. podzielnia pozwalająca wymianę niezniszczonych rzeczy.

W Polsce zaciekawienie ideą „inteligentnej wsi” sukcesywnie rośnie. To dobry prognostyk. Tym bardziej że w nowej perspektywie unijnej pula środków na projekty dotyczące smart wsi będzie większa. Ty także możesz z niej skorzystać!

Więcej informacji na temat wsparcia na jakie mogą liczyć pomysły na smart wieś, znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.



 

Fot. nr 1. https://www.istockphoto.com/pl

Fot. nr 2. https://unsplash.com



 



 

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.



 



 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Koncert "Pospieszajcie pastuszkowie" w Mielcu Koncert "Pospieszajcie pastuszkowie" w Mielcu Prezydent Miasta Mielca, Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu, Stowarzyszenie Artystyczne „Twórcy Osobliwie Niezależni” T.O.N. oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zapraszają na niezwykłe muzyczne wydarzenie, które odbędzie się 2 lutego w sali widowiskowej SCK w Mielcu. Koncert pt. „Pospieszajcie pastuszkowie” przeniesie nas w świat tradycyjnych kolęd lasowiackich i podkarpackich, odkrywając ich piękno w nowoczesnych aranżacjach.W trakcie koncertu usłyszymy około 13 unikalnych pieśni, które dzięki nowatorskim opracowaniom muzycznym łączą tradycyjną melodię, rytm i tekst z elementami współczesnych brzmień. Wybrane utwory pochodzą z cennego opracowania „Kolędowanie na Rzeszowszczyźnie” i stanowią prawdziwą skarbnicę kultury Podkarpacia.Na scenie wystąpią:Chór Nauczycielski ZNP i SCK „AKORD” pod batutą dyrygenta Grzegorza OliwySoliści: Gaba Janusz i Kacper BatorKwartet smyczkowy „Lejdis Quartet”Zespół instrumentalny w składzie: Mateusz Ozga (instrumenty klawiszowe), Krzysztof Mysona (kontrabas), Oliver Monticolo (perkusja), Tomasz Blicharz (akordeon), Paweł Starzec (klarnet)Koncert będzie przeplatany słowem mówionym, które wprowadzi nas w kontekst kultury lasowiackiej i przybliży jej bogate tradycje.To wyjątkowe wydarzenie wspiera Marszałek Województwa Podkarpackiego.Data: 2 lutego 2025 r.Godzina: 17:00Miejsce: Sala widowiskowa Domu Kultury SCK w MielcuZapraszamy wszystkich miłośników tradycji, muzyki i pięknych aranżacji na wieczór pełen wzruszeń i wyjątkowej atmosfery. Niech dźwięki kolęd poniosą nas w magiczną podróż, łącząc przeszłość z teraźniejszością!Bilety w cenie 30 zł będą dostępne w kasie Kina GALAKTYKA Domu Kultury SCK od 23 stycznia. Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.02.2025
Walentynki w Mielcu. Zapraszamy na koncert! Walentynki w Mielcu. Zapraszamy na koncert! Już 13 lutego o godzinie 18:00 Sala Widowiskowa Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu zamieni się w miejsce pełne emocji, wzruszeń i doskonałej muzyki. Na scenie wystąpi znakomity artysta Robert Rozmus z koncertem pt. #Miłość, który zabierze publiczność w podróż przez najpiękniejsze utwory o miłości.Wydarzenie będzie okazją do przeżycia niezapomnianych chwil przy nowoczesnych aranżacjach największych przebojów o miłości, wykonywanych na żywo. Program koncertu łączy zarówno wzruszenie, jak i humorystyczny dystans do różnych oblicz tego pięknego uczucia. Nie zabraknie również miejsca na poezję takich wybitnych twórców, jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Julian Tuwim czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.#Miłość to dziewięćdziesiąt minut rozrywki na najwyższym artystycznym poziomie, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom muzyki i poezji. Koncert będzie sentymentalną, a zarazem energetyczną podróżą przez różne odcienie miłości, zarówno na poważnie, jak i z przymrużeniem oka.Na to niezwykłe wydarzenie zapraszają Radosław Swół, Prezydent Miasta Mielca oraz Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.Bilety na koncert w cenie 25 złotych są już w sprzedaży i można je nabyć w Kasie Galaktyka od poniedziałku do piątku od godziny 12:00 oraz w weekendy, kiedy kasa czynna jest na godzinę przed pierwszym seansem filmowym. Nie przegapcie okazji, by spędzić ten walentynkowy wieczór w wyjątkowej atmosferze!Data rozpoczęcia wydarzenia: 13.02.2025
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test