Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mielec. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej st. post. policji Antoniego Krupy

Na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej st. post. policji Antoniego Krupy poległego w czasie nalotu niemieckiego w obronie PZL WP-2 w Mielcu w dniu 6 września 1939 roku.
  • Źródło: Powiat Mielecki
Mielec. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej st. post. policji Antoniego Krupy

Źródło: Powiat Mielecki

Na uroczystościach obecni byli przedstawiciele rodziny śp. Antoniego Krupy, Posłowie na Sejm, władze samorządowe, przedstawiciele Policji, kościoła oraz miejskich instytucji. Starostwo Powiatowe w Mielcu reprezentował Andrzej Bryła Wicestarosta Powiatu Mieleckiego.

Antoni Krupa urodził się 25 III 1898 r. w Łomnej w powiecie bocheńskim. Był synem Józefa i Katarzyny z Pajorów. W czasie I wojny św. wcielony został w 1916 r. do armii austriackiej. Walczył na froncie rosyjskim, potem rumuńskim. W grudniu 1918 r. ochotniczo wstąpił do WP. Otrzymał przydział do 2 psp w Boch­ ni. Walczył w obronie Lwowa a następnie na wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Uczestniczył w walkach o Kijów i w kontruderzeniu znad Wieprza. Za okazane męstwo odznaczony był Krzyżem Walecznych. Po wojnie został zdemobilizowany. 16 X I1921 r. wstąpił do Policji Państwowej. Służył początkowo w Lipnicy Wielkiej a od 1925 r. w Zakopanem, w służbie śledczej. 1 IX 1939 r. policjanci zakopiańscy otrzymali rozkaz szybkiej ewakuacji na wschód, na tzw. Przed- moście Rumuńskie, podstawionymi samochodami ciężarowymi. Jeszcze tego dnia po południu Zakopane zostało zajęte przez wojska słowackie (o czym się dzisiaj mówi półgębkiem) i niemieckie. Po kilku dniach jazdy znaleźli się w Mielcu, gdzie zostali skierowani po drodze, do obrony zakładów lotniczych. 6 września trafili na kolejny niemiecki nalot i ostrzał zakładów i miasta z broni pokładowej, w wyniku którego zabity został st. post. PP Antoni Krupa z Zakopanego. Pochowano go na cmentarzu parafialnym, obok wspólnego grobu ofiar nalotu z 2 września.

Żona odwiedzała grób męża w czasie wojny, ale potem, już po wojnie, źle oznaczony i zapomniany zatarł się w terenie i pamięci (także rodziny). Pamiętano tylko o pracownikach zakładu wymienionych na tablicy.



Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Dom Kultury SCK w Mielcu zaprasza na nowy, autorski, spektakularny musical „NieUdacznicy” Już 8 grudnia odbędzie się premiera musicalu „NieUdacznicy”, najnowszej produkcji Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Spektakl ten, będący kolejnym projektem taneczno-muzycznym po takich hitach jak „Hakuna Matata – Chwytaj Dzień”, „W tym roku Świąt nie będzie” oraz „Siostrzyczki”, oparty jest na autorskim scenariuszu i obiecuje moc niezapomnianych wrażeń.Za produkcję odpowiada Dom Kultury SCK, a w zespole kreatywnym pod przewodnictwem Anny Leszkiewicz znalazły się: Julia Kożuszna i Izabela Serwan. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem tej trójki, natomiast Małgorzata Pazdro stworzyła teksty piosenek oraz poprowadziła wokalne przygotowania obsady. Stronę muzyczną spektaklu, pełną popularnych piosenek z bajek, opracował Big Mielec Band pod batutą Waldemara Ozgi.Musical przenosi widzów do studia filmowego Cruelli de Vil. A kim są tytułowi NieUdacznicy? To bohaterowie bajek, których losy potoczyły się... przewrotnie.Czy Herkules nadal pręży muskuły, Arielka zachwyca swoim głosem, a Dżin posiada moc spełniania wszystkich życzeń? Ich życie wygląda nie do końca tak, jakby sobie tego życzyli.Jedynie Cruella, lśni blaskiem sprzed lat i nadal jest w "wyśmienitej formie". Mąci, spiskuje i knuje intrygi. Żeby jej chytra i cwana sztuczka się powiodła, musi w nią wciągnąć tytułowych nieudaczników. I co z tego wyniknie? W przygotowanie musicalu zaangażowanych jest aż 60 osób, a w półtoragodzinnym spektaklu wystąpi ponad 50 wykonawców: aktorów, wokalistów i tancerzy, wyłonionych w kwietniowym castingu. Za choreografię odpowiedzialne są Anna Leszkiewicz oraz Izabela Serwan. Twórcy musicalu obiecują wyjątkowe kostiumy i spektakularną scenografię. – Będzie mnóstwo cekinów, złota i prawdziwego przepychu. Kostiumy tworzymy razem z naszymi krawcowymi, które dbają o każdy szczegół. Dzięki ich staranności postaci na scenie ożywają w pełnym blasku. – zdradza Julia Kożuszna.Musical „NieUdacznicy” to niepowtarzalny spektakl przepełniony tańcem i muzyką. To potężna dawka dobrego humoru, wyśmienite popisy wokalne, oryginalne kostiumy i barwna scenografia. „NieUdacznicy” to gwarancja niezapomnianych wrażeń.Dom Kultury SCK zaprasza wszystkich miłośników musicali, tańca i dobrej zabawy na premierę spektaklu „NieUdacznicy”, która odbędzie się 8 grudnia o godz. 18 w sali widowiskowej DK SCK. Spektakl będzie wystawiany wielokrotnie, a wybrane przedstawienia, 8 i 11 grudnia, będą dodatkowo wzbogacone muzyką na żywo w wykonaniu Big Mielec Band. Bilety dostępne będą w kasie kina Galaktyka od 25 listopada. Cena biletów na spektakl z muzyką na żywo – 30 zł. Relacje z przygotowań do musicalu można śledzić na fanpage’ach musicalu @musicalmielec na Facebooku i Instagramie. Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.12.2024
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 3°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test