3 kwietnia w czwartek jest inaugurowany, jubileuszowy XV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki, którego hasłem przewodnim jest: „W poszukiwaniu wiedzy, motywacji i pomysłu dla siebie”. Tegoroczna edycja festiwalu będzie także połączona z oficjalnym poinformowaniem społeczności mieleckiej o tym, że BCU rozpoczyna swoją działalność programową. Dzisiaj jesteśmy w pierwszej pracowni, która jest już wyposażona. Jest to pracownia zrobotyzowanych procesów spawalniczych i chcemy przedstawić ten zawód, to już nie jest maska na twarzy, to już nie jest elektroda w ręku, tylko to są roboty programowane i sterowane, a zatem te umiejętności wymagają rzeczywiście już takich zastosowań cyfrowych, zastosowań informatycznych. - mówi Zdzisław Nowakowski.
Przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu Krzysztof Ślęzak podkreślił konieczność zacieśnienia współpracy między przedsiębiorcami a edukacją. Zwrócił uwagę na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, co sygnalizują firmy działające w regionie.
Natomiast brak tej kadry teraz, dzisiaj już odczuwają przedsiębiorcy. Od 7 lat jesteśmy związani z Akademią Umiejętności Leonardo, współpracujemy od wielu lat z CKPiDN. Natomiast w tym roku podjęliśmy wyzwanie organizatora tego festiwalu i chcemy przede wszystkim no wzmocnić współpracę przedsiębiorców z edukacją ze szkołami średnimi, ale również z wyższą uczelnią. - dodaje Krzysztof Ślęzak.
W nawiązaniu do swoich rozmówców dyrektor Zespołu Szkól Ekonomicznych w Mielcu Marta Mysona przypomniała o 20 edycji wydarzenia, które w tym roku będzie pod nazwą "Edukacja i Biznes" organizowanego w ramach Targów Edukacyjnych. Wydarzenie to od lat integruje środowisko szkolnictwa zawodowego z przedstawicielami przemysłu, umożliwiając uczniom zapoznanie się z ofertami edukacyjnymi i perspektywami zatrudnienia.
Oprócz oferty edukacyjnej, którą w szczegółowy sposób w jednym miejscu przedstawimy, wszystkie szkoły ponadpodstawowe przedstawią właśnie w czasie tego wydarzenia. Będziemy jeszcze chcieli pokazać, a właściwie pracodawcy, z którymi my jako szkoły zawodowe współpracujemy, będziemy chcieli pokazać ich role w kontekście edukacji, w kontekście dynamicznie rozwijającego się rynku pracy. - zaznacza Marta Mysona.
Starosta Kazimierz Gacek odniósł się do historii i tradycji mieleckiego przemysłu, podkreślając jego kluczową rolę w regionie, zaznaczając jednocześnie, jak ważne jest inwestowanie w młode pokolenia, gdzie to kapitał ludzki stanowi obecnie jeden z najcenniejszych zasobów.
Najważniejszym dla rozwoju tutejszej ziemi to jest kapitał społeczny, kapitał ludzki. To, że ci młodzi ludzie dzisiaj mają możliwość, proszę Państwa pokazać się z dobrej strony, mają możliwość uzyskania wysokich kwalifikacji, bo mielecki przemysł jest wciąż nowoczesny, jest również liderem postępu i my w szkołach powiatowych, to Państwu gwarantuję, działamy cały czas w tym kierunku, aby te szkoły dotrzymywały kroku nowoczesnemu przemysłowi. Wykonujemy, proszę Państwa wiele innych inwestycji po to, żeby dla młodych ludzi stworzyć warunki, aby oni tu mogli rozwijać swoje pasje, rozwijać swoje zaangażowanie. Mówi się, że Mielec jest miejscem, w którym się rozwija skrzydła, a my byśmy chcieli stworzyć w naszych szkołach takie miejsce, już je tworzymy, w którym młodzi ludzie potrafią te skrzydła rozwinąć. - podkreśla Kazimierz Gacek.
Na zakończenie konferencji wypowiedział się wicestarosta Andrzej Bryła, który mówił o symbiozie między przemysłem, edukacją i technologią, a także o ofertach edukacyjnych dla uczniów.
Muszę Państwu powiedzieć, że my generalnie w szkołach naszych kształcących zawodowo, bardzo kładziemy na to duży nacisk. Jeśli Państwo śledzicie, od wielu lat praktycznie co roku pojawia się nowa oferta edukacyjna, w której znajdują się nowe kierunki kształcenia, ja nie będę ich wszystkich wymieniał, jakie się pojawiły w ostatnich latach. Jesteśmy w tym momencie na etapie domykania już ostatecznej oferty, do końca lutego ona będzie gotowa. Już dziś mogę Państwu powiedzieć, że na pewno pojawią się nowe kierunki kształcenia, atrakcyjne. - dodaje Andrzej Bryła
Branżowe Centrum Umiejętności oraz Festiwal nauki i Techniki to kluczowe kroki w kierunku budowania wykwalifikowanych kadr, które zasilą mielecki sektor lotniczy i inne branże technologiczne. Dzięki współpracy szkół, uczelni oraz przedsiębiorstw, młodzież ma szansę zdobywać nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności, które są niezbędne w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii i przemysłu.