Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

BCU – Kadry dla Przemysłu Lotniczego oraz Festiwal Nauki i Techniki w Mielcu

W siedzibie Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli (CKPiDN) w Mielcu odbyła się konferencja prasowa poświęcona dwóm kluczowym inicjatywom: Branżowemu Centrum Umiejętności – Kadry dla Przemysłu Lotniczego oraz Festiwalowi Nauki i Techniki. Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej uczestnicy przedstawili swoje stanowiska dotyczące edukacji zawodowej, współpracy z przemysłem oraz wyzwań związanych z kształceniem kadr dla sektora lotniczego. W drugiej części zaprezentowano nowoczesne urządzenia spawalnicze w tym roboty wyposażone w sztuczną inteligencję. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor CKPiDN Zdzisław Nowakowski, który zapowiedział, że kwiecień stanie się w Mielcu świętem nauki i techniki.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

3 kwietnia w czwartek jest inaugurowany, jubileuszowy XV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki, którego hasłem przewodnim jest: „W poszukiwaniu wiedzy, motywacji i pomysłu dla siebie”. Tegoroczna edycja festiwalu będzie także połączona z oficjalnym poinformowaniem społeczności mieleckiej o tym, że BCU rozpoczyna swoją działalność programową. Dzisiaj jesteśmy w pierwszej pracowni, która jest już wyposażona. Jest to pracownia zrobotyzowanych procesów spawalniczych i chcemy przedstawić ten zawód, to już nie jest maska na twarzy, to już nie jest elektroda w ręku, tylko to są roboty programowane i sterowane, a zatem te umiejętności wymagają rzeczywiście już takich zastosowań cyfrowych, zastosowań informatycznych. - mówi Zdzisław Nowakowski.

Przedstawiciel Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu Krzysztof Ślęzak podkreślił konieczność zacieśnienia współpracy między przedsiębiorcami a edukacją. Zwrócił uwagę na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, co sygnalizują firmy działające w regionie.

Natomiast brak tej kadry teraz, dzisiaj już odczuwają przedsiębiorcy. Od 7 lat jesteśmy związani z Akademią Umiejętności Leonardo, współpracujemy od wielu lat z CKPiDN. Natomiast w tym roku podjęliśmy wyzwanie organizatora tego festiwalu i chcemy przede wszystkim no wzmocnić współpracę przedsiębiorców z edukacją ze szkołami średnimi, ale również z wyższą uczelnią. - dodaje Krzysztof Ślęzak.

W nawiązaniu do swoich rozmówców dyrektor Zespołu Szkól Ekonomicznych w Mielcu Marta Mysona przypomniała o 20 edycji wydarzenia, które w tym roku będzie pod nazwą "Edukacja i Biznes" organizowanego w ramach Targów Edukacyjnych. Wydarzenie to od lat integruje środowisko szkolnictwa zawodowego z przedstawicielami przemysłu, umożliwiając uczniom zapoznanie się z ofertami edukacyjnymi i perspektywami zatrudnienia.

Oprócz oferty edukacyjnej, którą w szczegółowy sposób w jednym miejscu przedstawimy, wszystkie szkoły ponadpodstawowe przedstawią właśnie w czasie tego wydarzenia. Będziemy jeszcze chcieli pokazać, a właściwie pracodawcy, z którymi my jako szkoły zawodowe współpracujemy, będziemy chcieli pokazać ich role w kontekście edukacji, w kontekście dynamicznie rozwijającego się rynku pracy. - zaznacza Marta Mysona.

Starosta Kazimierz Gacek odniósł się do historii i tradycji mieleckiego przemysłu, podkreślając jego kluczową rolę w regionie, zaznaczając jednocześnie, jak ważne jest inwestowanie w młode pokolenia, gdzie to kapitał ludzki stanowi obecnie jeden z najcenniejszych zasobów.

Najważniejszym dla rozwoju tutejszej ziemi to jest kapitał społeczny, kapitał ludzki. To, że ci młodzi ludzie dzisiaj mają możliwość, proszę Państwa pokazać się z dobrej strony, mają możliwość uzyskania wysokich kwalifikacji, bo mielecki przemysł jest wciąż nowoczesny, jest również liderem postępu i my w szkołach powiatowych, to Państwu gwarantuję, działamy cały czas w tym kierunku, aby te szkoły dotrzymywały kroku nowoczesnemu przemysłowi. Wykonujemy, proszę Państwa wiele innych inwestycji po to, żeby dla młodych ludzi stworzyć warunki, aby oni tu mogli rozwijać swoje pasje, rozwijać swoje zaangażowanie. Mówi się, że Mielec jest miejscem, w którym się rozwija skrzydła, a my byśmy chcieli stworzyć w naszych szkołach takie miejsce, już je tworzymy, w którym młodzi ludzie potrafią te skrzydła rozwinąć. - podkreśla Kazimierz Gacek.

Na zakończenie konferencji wypowiedział się wicestarosta Andrzej Bryła, który mówił o symbiozie między przemysłem, edukacją i technologią, a także o ofertach edukacyjnych dla uczniów.

Muszę Państwu powiedzieć, że my generalnie w szkołach naszych kształcących zawodowo, bardzo kładziemy na to duży nacisk. Jeśli Państwo śledzicie, od wielu lat praktycznie co roku pojawia się nowa oferta edukacyjna, w której znajdują się nowe kierunki kształcenia, ja nie będę ich wszystkich wymieniał, jakie się pojawiły w ostatnich latach. Jesteśmy w tym momencie na etapie domykania już ostatecznej oferty, do końca lutego ona będzie gotowa. Już dziś mogę Państwu powiedzieć, że na pewno pojawią się nowe kierunki kształcenia, atrakcyjne. - dodaje Andrzej Bryła

Branżowe Centrum Umiejętności oraz Festiwal nauki i Techniki to kluczowe kroki w kierunku budowania wykwalifikowanych kadr, które zasilą mielecki sektor lotniczy i inne branże technologiczne. Dzięki współpracy szkół, uczelni oraz przedsiębiorstw, młodzież ma szansę zdobywać nie tylko teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności, które są niezbędne w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii i przemysłu.


Podziel się
Oceń

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Spektakl komediowy „Mayday 3. Bigamistka” Spektakl komediowy „Mayday 3. Bigamistka” Spektakl komediowy „Mayday 3. Bigamistka” - 19 lutego, sala widowiskowa Domu Kultury SCK, godz. 17 i 20.30.Współorganizacja Dom Kultury SCK.Bilety w cenie od 130 do 150 zł (sala) i 120 zł (balkon) do nabycie na kupbilecik.pl i copa.plhttps://www.kupbilecik.pl/imprezy/149331/Mielec/MAYDAY+3+-+BIGAMISTKA/ https://copa.pl/mielec/ * * *Zapraszamy na trzecią, niezależną część najpopularniejszej farsy na świecie! „Mayday 3. Bigamistka” to najbardziej zwariowana teatralna huśtawka, cudowna podróż w klimatyczne lata 70. Doskonałe tło do przedstawienia tej szalonej historii tworzą analogowe telefony, płyty winylowe, kolorowe wnętrza… Jackie Smith jest mieszkanką Londynu, taksówkarką, a także... bigamistką. Ma dwa domy, dwóch nie mających pojęcia o swoim istnieniu mężów oraz bardzo precyzyjny rozkład dziennych, a szczególnie nocnych zajęć. Niefortunny zbieg okoliczności - wypadek, sprawia, że do akcji wkracza policja. Sytuacja staje się dramatyczna, grafik Jackie zaczyna się sypać. Zdesperowana taksówkarka stara się ukryć swoje podwójne życie. Czy uda się jej zachować wszystkie sekrety w tajemnicy? Niesamowicie zabawne sytuacje zaprowadzą nas do rozwiązania tej zagadki. „Mayday 3. Bigamistka” to znakomita, dynamiczna komedia Raya Cooneya w kongenialnej adaptacji Michaela Barfoota, w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak i w reżyserii Macieja Kowalewskiego, znanego widzom z reżyserii kultowych spektakli: „The Strings” czy „Kolejny wieczór kawalerski”. Obsada: Jackie Smith - Joanna Brodzik/Katarzyna Maciąg; Stella Gardner - Edyta Herbuś/Anna Gzyra; Barry Smith - Michał Koterski/Dawid Czupryński; Mark Smith - Wojciech Brzeziński/Marcel Sabat; reporter Bobby Franklyn - Michał Piróg/Jakub Sokołowski/Bartosz Żukowski; inspektor Porterhouse - Andrzej Niemirski/Zbigniew Suszyński; inspektor Troughton - Patrycja Franczak/Monika Daukszo. Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.02.2025
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
słabe opady deszczu

Temperatura: 3°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test