Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

7 kroków, by Amarylis Belladonna kwitł obficie i długo

Jego nazwa oznacza „piękną damę”. Często myli się go z liliami i zwartnicami z uwagi na ogromne podobieństwo kwiatów. Dama jednak jest tylko jedna. Zobacz, co zrobić, żeby przez kolejne lata cieszyć się jej towarzystwem w domu i ogrodzie. Poznaj sposoby na to, żeby amarylis belladonna kwitł obficie, a przy tym jak najdłużej.
  • 28.10.2024 14:00
  • Autor: Grupa tipmedia
7 kroków, by Amarylis Belladonna kwitł obficie i długo

Amarylis belladonna – co to za kwiat?

Pochodzi z Afryki Południowej i w klimacie umiarkowanym najczęściej uprawia się go w doniczkach w domu i na balkonie. Amarylis belladonna udaje się również na rabatach ogrodowych w regionach Polski o łagodniejszym klimacie pod warunkiem, że rośnie w ciepłym i zacisznym miejscu (np. przy ścianie południowej). 

Jak dbać o amarylisa belladonnę – od nowej cebulki do zimowania

Pielęgnacja amarylisa jest łatwa, należy on do średnio wymagających roślin. Wystarczy spełnić jego potrzeby stanowiskowe i dbać o niego zgodnie z cyklem wegetacyjnym.

1. Podłoże dla amarylisa belladonny

Wymaga lekkiej i przepuszczalnej gleby, zasobnej w torf i składniki pokarmowe. Na dnie donicy z otworem odpływowym rozłóż warstwę drenażową (keramzyt, drobne kamyki, potłuczoną ceramikę lub porcelanę). Dopiero na nią wysyp ziemię do roślin doniczkowych. 

Amarylisa w gruncie sadź po większych przymrozkach (najwcześniej w kwietniu, najbezpieczniej w maju). Wybierz stanowisko o glebie lekkiej i przepuszczalnej. Zbyt ciężką rozluźnij, dodając piasek. Sadzenie amarylisa jesienią również jest możliwe, jednak wówczas na powierzchni ziemi rozłóż ściółkę, która ochroni cebule przed niską temperaturą i wilgocią. 

2. Sadzenie Amarylisa Belladonny

Cebulkę zakop do ⅔ wysokości, a ⅓ zostaw odsłoniętą (część z wierzchołkiem). Zasypanie całej to ryzyko, że nie wykiełkuje. Po cebulki amarylisa belladonnę zajrzyj do sklepu ogrodniczego: https://cebule-kwiatowe.pl/produkt/hippeastrum-zwartnica-belladonna-1-szt.html. Średnica doniczki nieznacznie przekracza średnicę cebuli – amarylis lubi mieć ciasno.

W gruncie amarylisy sadzi się w grupach – tak prezentują się najpiękniej. Średni odstęp między poszczególnymi cebulkami to 15 cm. Uważaj na delikatne korzenie podczas sadzenia i przesadzania. 

3. Stanowisko dla amarylisa belladonny w domu i ogrodzie

Postaw doniczkę w jasnym miejscu, najlepiej na wystawie południowej, ale nie w bezpośrednim ostrym słońcu, które wywołuje poparzenia na liściach. Optymalne jest światło rozproszone.

W ogrodzie i na balkonie roślina dobrze czuje się przy ścianie południowej i południowo-zachodniej.

4. Pielęgnacja amarylisa belladonny

Pierwszy raz podlej belladonnę zaraz po posadzeniu cebuli. Wlej wodę na podstawkę doniczki – cebula gnije, jeśli polewa się ją od góry wodą. Na rabacie strumień wody kieruj bezpośrednio do podłoża przy cebuli.

Amarylis toleruje okresowe przesychanie podłoża. Mimo to w trakcie sezonu wegetacyjnego podlewaj go regularnie, zwłaszcza kiedy wzrasta i kwitnie. Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia (w zależności od terminu sadzenia) i utrzymują 4-6 tygodni. W tym czasie dokarmiaj go nawozem do roślin kwitnących.

5. Opieka nad amarylisem belladonną po przekwitnięciu

Usuń zaschnięte kwiaty i w miarę upływu czasu stopniowo zwalniaj częstotliwość nawadniania. Woda potrzebna jest tylko cebuli, która gromadzi zapasy przed zimowaniem.

Koniec podlewania następuje w momencie, kiedy liście całkowicie zżółkną i uschną. Pęd kwiatowy w międzyczasie wiotczeje. Łatwo go wyjmiesz, a liście odetniesz przy samej nasadzie.

6. Zimowanie amarylisa belladonny

Cebulę zostaw w doniczce lub wyjmij i przechowaj do wiosny w suchym, ciemnym i umiarkowanie chłodnym miejscu (12-15°C). Cebulę luzem zabezpiecz w papierowym czystym opakowaniu lub w przewiewnej skrzynce wypełnionej trocinami, lub suchym torfem.

W ogrodzie amarylis może zimować w miejscu, w którym rośnie. Wymaga wtedy grubej warstwy ochronnej w postaci ściółki z kory, liści, torfu lub agrowłókniny.

7. Przygotowanie rośliny do nowego sezonu 

Wiosną umieść cebulę w świeżym podłożu, niezależnie od tego, czy zimowała poza doniczką, czy w niej. Wnieś ją do ciepłego pomieszczenia.

Cebule amarylisów w ogrodzie odsłoń, kiedy ustąpią przymrozki. We wszystkich przypadkach od razu podlej rośliny.

Zaproś do siebie amarylisa belladonnę!

Choć amarylis wymaga uważności i świadomej pielęgnacji w ciągu roku, poświęć nieco czasu, żeby zaspokoić jego potrzeby. W zamian odwdzięczy się obfitym kwitnieniem i dobrą kondycją. Tylko 7 kroków wystarczy, żeby stał się główną gwiazdą w Twoim domu, ogrodzie i na balkonie.

Materiał partnera


Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” Wernisaż wystawa „Rembrandt Van Rijn – akwaforty” - 25 kwietnia, godz. 18, Galeria ESCEK. Organizator – Dom Kultury SCK.Mecenasem wystawy jest Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie. * * *Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby skojarzyć to nazwisko – Rembrandt. Ale o tym, że oprócz „Straży nocnej”, czy „Lekcji anatomii doktora Tulpa” i blisko 300 innych obrazów olejnych, ten wielki malarz holenderskiego „złotego wieku” był także rysownikiem i autorem grafik - wie niewielu. A zostawił po sobie tyle samo prac graficznych, co obrazów. Mielecka publiczność będzie miała okazję zapoznać się ze sporą kolekcją akwafort jego autorstwa. Prace, które zobaczymy na wystawie, nie zostały odbite w czasach Rembrandta, lecz 200 lat później, a zawdzięczamy je genialnemu rytownikowi francuskiemu, Armandowi Durandowi. To on podjął wyzwanie uratowania przed zniszczeniem grafik Mistrza, którym groziło zniszczenie z powodu kwasu, który zawierał papier, na którym tworzył Rembrandt. Rolą Armanda Duranda było zakonserwowanie istniejących płyt miedzianych oraz odtworzenie, na podstawie oryginalnych odbitek, tych płyt, które przepadły. Był rok 1864, a zlecenie pochodziło od rządu francuskiego, w którym pośredniczył dyrektor francuskiej Biblioteki Narodowej przy Luwrze. Każda płytkę odtwarzano przez naświetlanie odbitki „z epoki" lampą łukową. Odwzorowane na metalu wgłębienia zgadzały się z oryginalnymi co do jednej tysięcznej milimetra. Wszystko to daleko przed epoką komputerową! Do odtwarzania i odrestaurowania płyt używano materiałów najwyższej jakości, m.in. srebra, amalgamatu, stali, rtęci i miedzi. Do druku grafik użyto kolejnego nowoczesnego „wynalazku” – odpornego na działanie czasu papieru czerpanego. Metoda zastosowana przy odtwarzaniu płyt była tak precyzyjna, że po zakończeniu prac nad grafikami Rembrandta państwo francuskie zakazało jej używania w obawie przed wykorzystaniem jej do produkcji fałszywych pieniędzy. Dzięki niej jednak grafiki Rembrandta ocalono. Dla wielu wystawa ta będzie sporym zaskoczeniem. W odróżnieniu od sporych gabarytowo obrazów olejnych, grafiki Rembrandta są małe, niewiele większe niż etykieta na pudełku zapałek. Dlaczego? Teorie na ten temat są różne. Według niektórych oszczędzał na materiałach, bo przez całe życie miał kłopoty finansowe. Inni domyślali się, że traktował je jako szkice do przyszłych, już wielkoformatowych prac malarskich. Dlaczego jednak „rył” w miedzi, zamiast po prostu rysować bezpośrednio na papierze? Grafiki tworzył w latach 1628-1665. Główne tematy to portrety matki, studia postaci wieśniaków, przedstawicieli różnych warstw społecznych (również żebraków), sceny z Nowego Testamentu, holenderskie pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety. Wystawa będzie prezentowana w Galerii ESCEK do 8 czerwca. Data rozpoczęcia wydarzenia: 25.04.2025 18:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: Mielec

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama
NAPISZ DO NAS

WIADOMOŚĆ Z MIELEC.TV

Reklama
test